1-2

Previous Next

Jesienny spacer

Potrzebne:

nie potrzeba żadnych rekwizytów

Jesień jest wspaniałą porą na spacer – przyroda cieszy wszystkie zmysły: możemy przyglądać się kolorowym liściom i słuchać ich szelestu, wdychać ich zapach, zbierać owoce lasu i spróbować wielu z nich.

Usychające liście nabierają pięknych kolorów: żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Opadając, tworzą kolorowe dywany na podłożu. Przyjemny jest odgłos suchych liści towarzyszący nam przy stawianiu kroków. Dzieci wręcz uwielbiają szurać nogami i bawić się w liściach. Często można napotkać lub samemu ułożyć hałdy liści, na które dzieci uwielbiają kłaść się i wskakiwać. Zabawnie jest też zagrzebać się w nich czy też obkładać lub obrzucać wzajemnie liśćmi.

Dodatkowo jesienią jest dużo owoców, które można zbierać. Możemy nazrywać jarzębiny, z której wykonamy korale >> lub przetwory na zimę. Pod dębami i kasztanowcami znajdziemy żołędzie i kasztany, które są świetną zabawką >> lub materiałem plastycznym do tworzenia różnych postaci (postacie z żołędzi >> i kasztanów >>). Dzieci chętnie zbierają suche liście do bukietów. Takie liście możemy też wykorzystać do różnych prac plastycznych (frotaż liści >>, malowane liście >>, jesienny stroik >>, obrazki z liści >>). Jesień to również dobry moment na grzybobranie.

Podczas jesiennego spaceru dzieci uwielbiają się bawić w liściach.

Jesienią często pada deszcz, ale to nie oznacza wcale, że trzeba zrezygnować ze spaceru. Dzieci uwielbiają zabawy w deszczu i chlapanie się w kałużach >>, wystarczy tylko odpowiednio się ubrać. Można też trafić na ślimaki czy dżdżownice. Po takiej zabawie możemy w ciepłym domu napić się wspólnie gorącej herbaty.

Warto też pamiętać, że spacer, jako najprostsza forma ruchu, korzystnie wpływa na nasze zdrowie niezależnie od pory roku. Zapobiega chorobom cywilizacyjnym, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o sylwetkę i jest doskonałym relaksem. Podczas spaceru mamy czas na przemyślenia, odreagowujemy stres po ciężkim dniu. Po spacerze szybciej zasypiamy i lepiej śpimy.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl