3-5

Previous Next

Frotaż liści jesiennych

Potrzebne:

suszone liście, kartki A4 i A3, kredki woskowe

Na spacerze zbieramy różnego rodzaju liście. Najlepsze będą dość duże, grube, mające na spodniej części wyraźnie wystające żyłki, linie. W domu liście wkładamy po jednym między kartki starych gazet. Na stos gazet z liśćmi stawiamy coś ciężkiego, np. książki. W ten sposób wysuszymy liście i je wyprostujemy.

Na białej kartce odbijamy liście techniką frotażu – jest to technika odbijania przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Można odbijać monety, guziki, kryształy, sitka, haftowane tkaniny, liście. Wybrane przedmioty nakrywamy kartką papieru i pocieramy ją grafitem lub woskową kredką. W tym miejscu, gdzie znajduje się przedmiot pod kartką, pojawi się odbicie przedmiotu.

Suszone liście wkładamy pod kartkę tak, by wierzch liścia był skierowany do dołu, gdyż spód liścia ma wyraźniejszą fakturę. Następnie delikatnie pocieramy kredką to miejsce, gdzie jest przykryty liść. Ukaże nam się wzór liścia. Cały liść możemy narysować jednym kolorem, ale ciekawiej będzie, gdy do jednego liścia użyjemy więcej kolorów.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl