3-5

Previous Next

Zabawy z kasztanami

Potrzebne:

kasztany

Wrzesień i październik to sezon na kasztany, uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Wielu z nas, przechodząc pod kasztanowcem, schyli się po kasztanek i potrzyma go w dłoni, obracając nim. Kasztany są śliskie, przyjemne w dotyku i błyszczące. Z czasem matowieją. Tradycyjnie dzieci robią z kasztanków różne postacie ludzików czy zwierzaków >>. Jednakże kasztany są dobrym narzędziem do wielu zabaw edukacyjnych, sensorycznych, rozwijających małą motorykę.

Pierwszą i najważniejszą zabawą jest po prostu zbieranie kasztanków. Nie jest łatwo znaleźć je w wysokiej trawie czy pomiędzy brązowymi liśćmi kasztanowca. Można urządzać wyścigi – kto zbierze najwięcej kasztanów.

Kolejną świetną zabawą będzie układanie ich, sortowanie, przekładanie do różnych pojemników, butelek, pudełek. Można wsypać kasztany do plastikowej butelki i potrząsając nią sprawdzić, jak gra. Przy okazji można zrobić dużą grzechotkę z recyklingu >>, ale obkleić butelkę w taki sposób, by było trochę widać zawartość.

Świetną zabawą sensoryczną będzie też chodzenie na boso po kasztanach. Można też je turlać po podłodze po ułożonym wcześniej torze przeszkód do mety. Można też owinąć kasztany w folię aluminiową.

Z kasztanów można na płaskiej powierzchni układać różne wzory: cyfry, literki czy całe słowa. Jest możliwe też ułożenie obrazków z motywem kwiatów, domów, aut czy zwierząt. Kasztany mogą też służyć jako liczmany, zamiast tradycyjnych patyczków. Spróbujmy poprosić dziecko, by ułożyło kasztanki w grupach w liczbie od 1 do 10, a potem je przeliczyło – jest to świetna okazja poćwiczenia matematyki.

Z kasztanów można ułożyć plan domu lub schemat ulic, a następnie na tak ułożonych kasztankach bawić się resorakami czy lalkami. Możemy też namalować coś na kasztanach – cyfry, literki, kształty – i wykorzystać je później do jakiejś gry lub zabawy.. Możemy namalować kółka i krzyżyki, a potem wykorzystać tak przygotowane kasztanki do tradycyjnej gry kółko i krzyżyk >>. Kasztanów można też z używać jako pionków do różnych gier planszowych.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl