Potrzebne:
woda/woda destylowana, płyn do mycia naczyń, wiaderko lub miska, łyżka do mieszania, opcjonalnie gliceryna
Pośród wielu drobiazgów, które dają dzieciom radość, szczególne miejsce zajmują bańki mydlane. Delikatne i mieniące się wieloma kolorami, cieszą oko, pobudzają wyobraźnię i zachęcają do aktywnej zabawy. Angażują na długi czas i są proste w przygotowaniu.
Jak zrobić bańki mydlane
Najtańszą opcją będzie zwykła woda z kranu. Jednak zdarza się, że woda z kranu jest kiepskiej jakości, co wpływa na jakość naszych baniek. Wtedy możemy użyć wody destylowanej, którą bez problemu kupimy w supermarkecie czy na stacji benzynowej.
Płyn do naczyń może być każdy – im bardziej się pieni, tym lepszy do baniek. Nie może to być balsam do naczyń.
Przy bańkach ważne są proporcje składników. Najlepsza proporcja płynu w stosunku do wody to 1:10, czyli na 1 litr wody wlewamy 100 ml płynu do naczyń. Do wiaderka wlewamy wodę, do wody wlewamy płyn do naczyń i delikatnie mieszamy, by nie tworzyć piany. Nasz płyn na bańki mydlane jest gotowy.
Opcjonalnym dodatkiem jest gliceryna, którą kupimy bez problemu w aptece. Gliceryna sprawia, że bańki są bardziej kolorowe, błyszczące, sprężystsze i wytrzymalsze. Na jeden litr gotowej mieszanki wody z płynem użyjemy około 1 łyżeczkę/10 kropel gliceryny. Glicerynę wlewamy stopniowo po kilka kropel do mieszanki i delikatnie mieszamy.
Czym puszczać bańki mydlane
Najprostszym tradycyjnym narzędziem do puszczania baniek mydlanych są źdźbła słomy, zanurzane w mydlanym płynie. Aby ułatwić sobie wydmuchanie kształtnej bańki, słomkę można naciąć kilkakrotnie na jednym końcu i rozłożyć powstałe paseczki, tworząc „gwiazdkę”. Podobne narzędzie można wykonać ze słomki z tworzywa sztucznego.
Można też puszczać bańki przez rozmaite „ramki” o geometrycznych kształtach, utworzone na przykład z drucików i zamocowane do patyczków.
Trzecim sposobem, wykorzystywanym głównie do puszczania dużych baniek mydlanych, jest skorzystanie z dwóch kawałków sznurka zamocowanych do dwóch patyków.
Z pewnością warto też poeksperymentować z różnymi innymi przedmiotami (na przykład rozciętą butelką, lejkiem, trzonem strzykawki, czy nawet własnymi palcami).
Korzyści z puszczania baniek mydlanych
Poza dostarczaniem estetycznych wrażeń, puszczanie baniek mydlanych to niezwykle przyjemny sposób na ćwiczenie motoryki małej (i dużej) oraz zabawa oddechowa i logopedyczna. Może również zainspirować do zadawania ciekawych pytań naukowych.
Jak powstają bańki mydlane
Ten temat pozostawiamy do omówienia fachowcom. Omówił go między innymi William Bragg, w wykładzie „O istocie cieczy” >>, a brytyjski fizyk, Sir Charles Vernon Boys, poświęcił mu nawet całą książkę! Możecie ją przeczytać po polsku, pobierając PDF ze strony biblioteki cyfrowej UMCS >>. W oryginale dostępna jest na stronie Wikipedii >>.