Potrzebne:
szablon jeża (dostępny tu >>), kolorowa kartka z bloku A4 na tło (biała, jeśli robimy frotaż), tektura lub brystol, papier kolorowy, papier dekoracyjny, plastelina, nożyczki, klej introligatorski, ołówek, farby, pędzel, kredki woskowe, igły sosnowe lub z innych drzew iglastych, ewentualnie podłużny makaron (penne, spaghetti itp.), cienkie patyczki, wykałaczki, słomki do napojów, patyczki higieniczne, trawa, słoma, łuski szyszek, wysuszone liście
Szablon jeża malujemy farbami na wybrany kolor. Czekając na wyschnięcie szablonu, możemy przygotować jesienne owoce z papieru (na przykład z pomocą naszego opisu i szablonów dostępnych tutaj >>). Tłem może stać się zwykła kolorowa kartka. Jeśli chodzi o liście, przyklejamy suszone lub rysujemy je techniką frotażu >>. Gdy farba wyschnie, odrysowujemy kształt jeża na tekturze, wycinamy go i przyklejamy od spodu do szablonu.
Środek szablonu jeża, czyli tekturę, którą podklejony jest szablon, wyklejamy plasteliną w wybranym kolorze. Dzięki plastelinie łatwiej będzie nam przykleić „igły” jeża. Igły można wykonać z różnych materiałów: makaron, igły sosnowe, słoma, trawa, małe liście, patyczki, wykałaczki, łuski szyszek, słomki, patyczki higieniczne itp. My wykonaliśmy je z igieł sosnowych, słomek do napojów i patyczków higienicznych.
Jeśli mamy długie igły sosnowe, rozcinamy je nożyczkami tak, by uzyskać odcinki o długości około 3 – 4 cm. Przyklejamy igły do tułowia jeża: pierwszy rząd przy górnej krawędzi, w równych odstępach, a kolejne odpowiednio niżej, tak aby warstwy nachodziły na siebie. Igły łatwo przyklejają się do plasteliny – wystarczy docisnąć dolne końce palcem do arkusza.
Aby uzyskać lepszy efekt wizualny, na dolnej krawędzi ostatniego rzędu możemy nakleić cienki pasek plasteliny (szerokości około 0,5 cm) w tym samym kolorze, co plastelina użyta wcześniej, i dokleić na nim jeszcze dwa rzędy igieł, tym razem krótszych o około połowę od leżących wyżej.
Wersja ze słomkami
Słomki do napojów tniemy na kawałki o długości około 4 cm i przycinamy ukośnie na końcach (jak to pokazano na zdjęciach): jeden ostry koniec będzie zakończeniem igły jeża, a drugi łatwiej przyklei się do plasteliny. Przyklejamy „igły” do tułowia podobnie jak igły sosnowe.
Wersja z patyczkami higienicznymi
Patyczki tniemy na połowę. Watę na nich malujemy mazakami lub farbami. Gdy wyschną, przyklejamy je do tułowia tak, jak opisano to wyżej dla igieł sosnowych. Jeśli zdecydujemy się na użycie patyczków lub „igieł” z innego, twardszego materiału, do ich utrzymania przyda się grubsza warstwa plasteliny. Aby takie grubsze igły lepiej przylegały i żeby łatwiej było przyklejać kolejne warstwy, można też po przyklejeniu każdego rzędu doklejać dodatkowo plastelinę na jego dolnej krawędzi.
Wersje z innymi materiałami
Przygotowując jeża, na pewno warto postawić na naturalne materiały, takie jak wspomniane powyżej igły drzew iglastych, zwykłe patyczki, słoma, zeschnięte łodygi traw czy długi makaron (na przykład spaghetti czy penne). Sposób wykonania będzie analogiczny do podanego dla igieł sosnowych. Jeżowe igły można najpierw pomalować gęstą farbą na dowolne kolory.
Na koniec możemy przykleić gotowy szablon jeża do przygotowanego wcześniej jesiennego tła i dokleić „wisienkę na torcie”, czyli owoce niesione przez zwierzaka na grzbiecie.