3-5

Previous Next

Hodowla kryształów z soli

Potrzebne:

słoik, sól (najlepiej kamienna), kredka/ołówek lub patyk, łyżka do mieszania, woda, grubsza nitka (wełna, mulina lub kordonek), nożyczki

Zagotowujemy wodę w czajniku. Bardzo ciepłą wodę wlewamy do słoika tak, by zajęła około połowę objętości słoika.

Musimy uzyskać w słoiku nasycony roztwór soli. Do wody wsypujemy stopniowo po łyżce soli i mieszamy aż do rozpuszczenia, aż do momentu, gdy sól przestanie nam się rozpuszczać mimo intensywnego mieszania.

Na kredce lub patyku wiążemy nitkę tak, by drugi koniec nitki nie dotykał dna słoika. Im bardziej „włochata” nitka, tym efekt doświadczenia będzie lepszy. Tak przygotowaną kredkę z nitką kładziemy na słoiku, zanurzając ją w nasyconym roztworze soli.

Słoik z roztworem soli odstawiamy w takie miejsce, żeby było ciepło, ale nie gorąco, oraz żeby nikomu nie przeszkadzał, gdyż nie należy poruszać roztworu (im wolniejsze będzie parowanie wody, tym większe i bardziej przezroczyste będą kryształy soli).

Już po kilku dniach zobaczymy pierwsze kryształy. Będą się one osadzać na dnie słoika, na nitce oraz na ściankach słoika ponad poziomem wody. Z biegiem czasu kryształy urosną, zgrubieje warstwa soli na ściankach słoika, a nitka obrośnie kryształkami soli nawet ponad poziomem wody. Sól pojawi się także na kredce i gwincie słoika po zewnętrznej stronie.

Obserwację hodowli prowadzimy codziennie. Na naszych zdjęciach widać hodowlę trwającą dwa i pół tygodnia, ale można prowadzić ją dłużej.

Eksperymentalnie założyliśmy hodowlę kryształów soli w trzech słoikach. W jednym słoiku na kredce zawiązaliśmy dwie różne nitki – z kordonka i mocno włochatej wełny. Chcieliśmy zaobserwować różnice hodowli w zależności od rodzaju nitki. We wszystkich instrukcjach jest napisane, że im bardziej włochata nitka, tym lepszy efekt. Jednak u nas stało się na odwrót – kryształy szybciej nabudowały się na nitce z kordonka.

W drugim słoiku na końcu nitki zawiązaliśmy duży kryształek soli jako zarodek. Dzięki temu szybciej tworzyły się kolejne kryształy.

W trzecim słoiku dodaliśmy odrobinę barwnika w postaci zwykłej farby plakatowej. Efekt wyszedł słaby. Kryształy soli tworzyły się dużo wolniej. Jednak gdy wyciągnęliśmy nitkę ze słoika, sól na niej była zielona. Można spróbować tego eksperymentu z użyciem barwników spożywczych lub zwykłego atramentu.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl