3-5

Previous Next

Przepis na duże bańki mydlane

Potrzebne:

woda/woda destylowana (4 litry), płyn do mycia naczyń (400 ml), wiadro, mała miska, łyżka do mieszania, guma guar w proszku (20 gram), alkohol/spirytus (50 ml), dwa patyki/kijki o długości około 50 cm, sznurek bawełniany (3 metry), dwie koszulki termokurczliwe po około 4 cm lub taśma izolacyjna, świeczka, nożyczki, dwie słomki do napojów

Tutaj opisaliśmy jak zrobić płyn z gliceryną na bańki mydlane >>. Ten przepis jest odpowiedni również do dużych baniek, ale lepiej może się sprawdzić przepis z wykorzystaniem gumy guar.

Składniki

Jeśli chodzi o wodę, najtańsza będzie kranówka. Jednak zdarza się, że woda z kranu jest kiepskiej jakości, co wpływa na jakość baniek. Wtedy możemy użyć wody destylowanej, którą bez problemu kupimy w supermarkecie czy na stacji benzynowej.

Nada się każdy płyn do naczyń, ale mając wybór, warto sięgnąć po taki, który bardziej się pieni. Nie sprawdzi się balsam do naczyń.

Guma guar w proszku dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością i różnych sklepach internetowych.

Jak zrobić duże bańki mydlane

W małej misce mieszamy gumę z alkoholem do uzyskania jednorodnej masy, którą łatwo przelewać. Następnie przygotowujemy wodę i płyn w odpowiedniej ilości (najlepsze proporcje to 1:10): wodę w wiadrze mieszamy energicznie tak, by powstał wir i dolewamy masę, mieszając. Do tej bazy wlewamy płyn do naczyń, pomału, by uniknąć pienienia, i delikatnie mieszamy. Odstawiamy na około 15 minut, po czym mamy gotowy płyn do puszczania dużych baniek mydlanych, który możemy wypróbować od razu lub przechować na później.

Czym puszczać duże bańki mydlane

       1. Sznurek i kijki

Duże bańki puszcza się za pomocą sznurka przymocowanego do dwóch patyków. Potrzebujemy dwóch prostych patyków o długości około 50 cm i bawełnianego sznurka, który tniemy na dwie nierówne części: 80 cm i 120 cm. Kawałki sznurka związujemy supełkami tak, by utworzyć pętlę.

Koszulki termokurczliwe są do nabycia w sklepach budowlanych i z artykułami elektrycznymi. Nakładamy po jednej na jeden koniec każdego kijka tak, by połowa wystawała poza kijek. Do koszulek wkładamy supełki z przygotowanej wcześniej pętli ze sznurka i ogrzewamy te miejsca nad świeczką tak, by się skurczyły i trzymały sznurek. Jeśli nie dysponujemy koszulkami, możemy przymocować sznurek do kijków taśmą, na przykład izolacyjną.

       2. Sznurek i rurki do napojów

Dużą bańkę możemy także wydmuchać przez prostokąt utworzony z ok. 1 metra bawełnianego sznurka przewleczonego przez dwie rurki do napojów, które służą za uchwyty.

Po tych przygotowaniach wystarczy zanurzyć wybrany przyrząd w odpowiednio dużym naczyniu z płynem, wyjąć i dmuchać. Dobra zabawa gwarantowana.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl