Potrzebne:
dwie lub cztery rakietki, lotka, boisko lub duży płaski teren
Badminton jest grą sportową i popularnym pośród dzieci i dorosłych sposobem spędzania wolnego czasu, oraz, od 1992 roku, konkurencją olimpijską.
Rekreacyjna gra polega po prostu na przebijaniu lotki nad siatką zawieszoną nad ziemią, za pomocą rakietki. Odbijanie lotki za pomocą rakiet, ale bez siatki, poza boiskiem, na przykład w parku lub na podwórku, nazywane jest kometką. Zamiast siatki można też rozwiesić sznurek.
Jako konkurencja olimpijska badminton ma ściśle określone zasady:
- Boisko do gry w badmintona
Lotkę przebija się nad siatką o szerokości 76 cm, zawieszoną na wysokości 1,55 m. Pole do gry ma 13,4 m długości i 6,1 m szerokości. Siatka zawieszona jest w połowie pola i dzieli boisko na dwie równe części.
- Lotka i rakietki
Lotka wykonana jest z 16 piór naturalnych lub syntetycznych o jednakowej długości. Waży od 4,74 do 5,5 grama. Rakietka składa się z rączki, trzonka, łącznika i głowicy. Głowica składa się z ramy i pola naciągu zrobionego z odpowiednio przeplecionych żyłek. Sama rama może mieć maksymalnie 68 cm długości i 23 cm szerokości.
- Punktacja w badmintonie
Zawodnicy mogą grać indywidualnie lub w parach, tworząc drużynę. Mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi, jeśli rozgrywający osiągną wynik 20:20. Jeśli remis w secie będzie się ciągnąć do stanu 29:29, seta wygrywa rozgrywający, który pierwszy zdobędzie punkt 30. Gra kończy się w momencie, gdy jeden z zawodników lub drużyn wygra dwa sety (2:0 lub 2:1). Po pierwszym secie zawodnicy bądź drużyny zmieniają strony boiska. Zmiana stron następuje również po drugim secie, gdy jest remis, oraz w połowie trzeciego seta (po zdobyciu 11 punktu).
Punkty zdobywa się podobnie jak w siatkówce. Zawodnik otrzymuje punkt w momencie, gdy lotka odbita przez niego dotknie pola przeciwnika i nie zostanie odbita przez przeciwnika. Punkt gracz otrzymuje również wtedy, gdy przeciwnik odbije lotkę, ale lotka upadnie poza pole gracza, a gracz nie dotknie lotki swoją rakietką lub sobą. Gdy zawodnik odbije lotkę, ale lotka nie przeleci przez siatkę i upadnie na ziemię, przeleci pod siatką, wyleci za boisko, dotknie sufitu bądź ścian – punkt otrzymuje przeciwnik. Gdy lotka dotknie zawodnika bądź jego ubioru – przeciwnik również otrzymuje punkt.
- Serwowanie w badmintonie
Serw jest wprowadzeniem lotki do gry. Wykonuje go zawodnik, który wygrał w poprzedniej wymianie. Serwujący i odbierający w momencie serwu nie mogą odrywać stóp od podłoża i powinni znajdować się po przekątnej boiska, czyli jeśli serwujący jest po prawej stronie swojego pola, odbierający również musi być po prawej stronie swojego pola. Podczas uderzenia serwowego lotka powinna znajdować się poniżej linii talii serwującego. Gdy serwujący zdobył parzysty punkt w secie bądź zaczyna seta – serwuje z prawej strony swojego pola; nieparzysty – z lewej strony. Pierwszy serw w secie wykonuje zawodnik, który wygrał poprzedni set. Przed pierwszym setem wykonuje się losowanie, kto pierwszy serwuje i z której strony pola.
- Debel w badmintonie
Drużynę tworzy dwóch zawodników. Jeden z nich jest serwującym, drugi – odbierającym. Zmiana ról następuje, gdy drużyna zdobędzie punkt z własnego serwu. Jeśli lotka serwowana zostanie odbita przez partnera odbierającego – drużyna serwująca zdobywa punkt. Poza serwem lotkę może odbić każdy zawodnik drużyny. Podczas serwu serwujący oraz odbierający zajmują odpowiednie pozycje, nie odrywając stóp od podłoża, natomiast ich partnerzy mogą poruszać się swobodnie, nie przeszkadzając przeciwnikom. Gdy drużyna serwująca zdobyła punkt parzysty w secie bądź zaczyna seta – serwujący zaczyna z prawej strony swojego pola; nieparzysty – z lewej strony.