3-5

Previous Next

Gra urodzinowa

Potrzebne:

drobne upominki (zależnie od okazji, chęci i zasobów: ozdobne guziki, koraliki, naklejki, kostki, gumki, mały pluszak, bańki mydlane, zabawkowe autko, notes, gra planszowa, karty do gry, długopis itp.), nożyczki, taśma klejąca, papier kolorowy lub do pakowania prezentów, papierowe wstążki do prezentów

Jest to zabawa dla kilku–kilkunastu osób. Planujemy dowolną liczbę rund i przygotowujemy odpowiednią liczbę upominków (po jednym na rundę). Warto także rozważyć przygotowanie upominków dodatkowych jako ewentualnych nagród pocieszenia, gdyby któremuś z uczestników nie trafił się upominek w trakcie zabawy.

Potem upominki pakuje się w wiele warstw opakowania – każda z nich powinna obejmować cały prezent, tak aby nie wystawał, i dobrze jest, jeśli warstw jest wiele, żeby trudno było odgadnąć, ile jest warstw, a po kształcie pakunku nie można było się domyślić, co jest w środku.

Następnie wszyscy siadają w kole. Dowolne z dzieci wybiera jeden z upominków, zdejmuje z niego jedną warstwę i przekazuje go następnej osobie, która również zdejmuje jedną warstwę opakowania i przekazuje prezent kolejnej osobie, i tak dalej. Ta osoba, która zdejmie ostatnią warstwę opakowania, zachowuje dla siebie zawartość– upominek. Czas na drugą rundę: kolejne dziecko wybiera drugi upominek i zabawa w przekazywanie go wkoło rozpoczyna się na nowo.

Po rozpakowaniu wszystkich prezentów może się okazać, że niektóre osoby mają po kilka upominków, a inne ani jednego. Wtedy po zakończeniu zabawy można rozdzielić nagrody pocieszenia pomiędzy uczestników, którym szczęście nie dopisało podczas emocjonującego rozpakowywania.

Przypadkowość zabawy i efekt niespodzianki można zwiększyć, włączając krótkie utwory muzyczne. W tej wersji prezent krąży, przekazywany przez uczestników, do czasu, gdy zamilknie muzyka – osoba trzymająca w tym momencie prezent zdejmuje jedną warstwę. Włączany jest kolejny utwór, i tak dalej.

Jeśli nie mamy dostępu do muzyki, dodatkowym elementem losowym może być wynik prostej gry w marynarzyka. Uczestnicy mówią „ma-ry-na-rzyk” i na czwartej sylabie pokazują dowolną liczbę palców. Palce zlicza się, a wynik posłuży do wyliczanki: jeśli np. razem pokazano 23 palce, to wylicza się do 23, kto z uczestników zdejmie następną warstwę.

Tą zabawę można z powodzeniem zaproponować na urodzinach lub innych imprezach okolicznościowych.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl