3-5

Previous Next

Berek - krowa

Potrzebne:

nie potrzeba żadnych rekwizytów

Ta zabawa ruchowa jest odmianą berka. Spośród uczestników wybiera się jedną osobę, która staje się „krową”. Ta osoba staje na środku, wyciąga ręce na boki i rozstawia palce w obydwóch dłoniach. Reszta uczestników łapie za te palce, są to „wymiona”. Każdy łapie tylko jeden palec.

Dzieci zadają pytanie „krowie”: „Kro-wo, kro-wo, jakie mleko dajesz?”. „Krowa” może wymyślać różne kolory. Kolor biały jest sygnałem dla dzieci do ucieczki. Przy innych kolorach dzieciom nie wolno puścić palca. Jeśli „krowa” poda inny kolor niż biały, dzieci ponownie zadają to samo pytanie, dopóki nie padnie słowo „białe!”. Wtedy dzieci puszczają palce i uciekają, a „krowa” stara się złapać wszystkich. Złapany uczestnik staje w rozkroku. Wtedy inny, jeszcze niezłapany przez „krowę” uczestnik może spróbować przejść między nogami złapanego – jeśli się uda, to w ten sposób „uwolni” złapaną osobę, która może znów zacząć biegać.

Zabawa trwa, dopóki „krowa” nie złapie wszystkich. Wtedy „krową” zostaje inna, dowolnie wybrana osoba. Zmiana osoby, która jest „krową” następuje także, jeśli podczas przepytywania „krowy” któryś uczestnik puści palec przy innym kolorze niż biały.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl