3-5

Previous Next

Zimna porcelana biała

Potrzebne:

klej wikolowy, mąka ziemniaczana, oliwka lub olej, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, miska, krem do smarowania rąk (np. Nivea), wałek do ciasta, foremki na ciasteczka/pierniczki

Przygotowujemy 5 łyżek kleju wikolowego, 5 łyżek mąki ziemniaczanej, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczki soku z cytryny. W misce mieszamy olej, sok z cytryny i klej. Dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy. Teraz musimy obficie nasmarować ręce kremem i takimi rękami ugniatamy masę. Jak cały krem wejdzie w masę, ponownie smarujemy ręce kremem i znów ugniatamy masę. Powtarzamy te czynności aż masa będzie miękka i gładka. Podczas ugniatania nie powinna pękać na brzegach.

Taka masa na powietrzu twardnieje w ciągu doby. Jeśli zamkniemy ją szczelnie w folii lub odpowiednim pojemniku tak, by nie dostawało się powietrze – zachowa swoją elastyczność nawet przez tydzień.

Taką masę można zabarwić, a po wyschnięciu pomalować. Podczas ugniatania można do małej części dodać brokatu, wtedy uzyska się ciekawy efekt. Z masy można robić biżuterię, kwiatki, figurki, literki, aniołki, ozdoby na choinkę.

Można zrobić inne masy plastyczne: żółtą zimną porcelanę >>, masę plastyczną z sody żółtą >> i białą >>, masę solną >> oraz domową ciastolinę >>.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl