1-2

Previous Next

Masa plastyczna z sody z mąką ziemniaczaną

Potrzebne:

soda oczyszczona, mąka ziemniaczana, woda, garnek, coś do mieszania, wałek do ciasta, farby, brokat, foremki do ciastek i pierników, zabawki do ciastoliny, inne elementy do dekoracji

Przygotowujemy składniki masy w odpowiedniej ilości. Potrzebujemy 1 szklankę sody oczyszczonej, 1 szklanki mąki ziemniaczanej i 3/4 szklanki wody.

W garnku łączymy suche produkty, dolewamy ciepłą wodę i dokładnie mieszamy, by nie było grudek. Na początku masa sprawia wrażenie, że twardnieje, ale po chwili robi się bardziej płynna, w miarę mieszania. Masę podgrzewamy, ciągle mieszając, aż będzie miała konsystencję puree i będzie się sama odrywać od garnka. Masę wyciągamy z garnka i odkładamy na parę minut do wystygnięcia.

Jak wystygnie, masę możemy najpierw w rękach wyrobić jak ciasto, nabierze wtedy elastyczności. Z tak przygotowanej masy możemy lepić różne rzeczy. Dziecko może się pobawić masą jak ciastoliną. Można masę rozwałkować i wycinać za pomocą foremek do ciastek i pierników różne kształty. Potem odstawiamy uformowane elementy w suche miejsce na około 24 godziny. Następnego dnia możemy je pomalować farbami.

Jeśli nie chcemy czekać cały dzień, aż masa wyschnie, możemy ją wysuszyć w piekarniku w temperaturze 75–100 stopni przez około 30–60 minut.

Z takiej masy możemy robić różnego rodzaju dekoracje ozdobne, świąteczne, zawieszki na choinkę.

Podobnie można przygotować żółtą masę plastyczną z sody >>. Możemy też zrobić inne masy plastyczne: masę solną >>, zimną porcelanę białą >> i żółtą >> oraz domową ciastolinę >>.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl