3-5

Previous Next

Dunie - gra zręcznościowa

Potrzebne:

zestaw szklanych, kamiennych lub glinianych kulek

Są różne wersje tej gry, w którą może grać od 2 do 6 osób. Do gry używa się kulek o średnicy od 0,7 do 3 cm. Najczęściej są to szklane kulki, mogą być też marmurowe czy agatowe. Na takie kulki mówi się dunie, szklaki lub marmurki. Grać można w domu lub na dworze.

Wyznaczamy pewien obszar, np. okrąg o średnicy jednego metra. Jeśli gramy na dworze, na tym obszarze wykopujemy dołek, do którego będą wpadać kulki graczy. Jeśli w domu – trzeba potoczyć największą kulkę wewnątrz obszaru. Wtedy gracze muszą wturlać kulki jak najbliżej największej kulki.

Każdy z graczy wybiera sobie kilka kulek – jednakową ilość. Kulki ustawia się na linii startu, po czym gracze na zmianę pstrykają swoje kulki w kierunku dołka. Pstrykamy kciukiem, nie palcem wskazującym. Ten, kto wprowadził do dołka wszystkie swoje kulki, może zacząć pstrykać kulki przeciwnika, oczywiście na zmianę z przeciwnikiem. Wygrywa ten, kto „wbije” ostatnią dunię do dołka – jako zwycięzca zabiera wszystkie kulki.

W innej wersji celem gry jest wybicie kulek z wyznaczonego obszaru. Każdy z graczy ma swoją większą kulkę, którą strzela do innych poprzez ułożenie kulki w dłoni i pstryknięcie jej kciukiem w wybranym kierunku. Na wyznaczonym obszarze wysypuje się zestaw jednakowych mniejszych kulek. Gracze na zmianę strzelają swoją kulką do kulek na tym obszarze tak, by wybić kulki poza niego. Wygrywa osoba, która wybije więcej kulek.

Zamiast obszaru można też wyznaczyć dla kulek trasę od startu do mety. Wtedy wygrywa ta osoba, która szybciej przeprowadzi swoją kulkę do mety.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl