10+

Previous Next

Maska z masy papierowej

Potrzebne:

mąka tortowa lub pszenna, woda, miska do rozrobienia kleju, mały pędzelek malarski, gazety czarno-białe lub ręczniki papierowe, balon lub miska wielkości twarzy, farby, pędzle, papier kolorowy, klej, nożyczki, nóż, oliwa, ołówek, gumka bieliźniana

Do przygotowania kleju potrzebujemy na dwie porcje wody jedną porcję mąki. Najlepsza jest mąka tortowa. Rozrabiamy klej w misce tak, żeby był jednolity. Jeśli wyjdzie za gęsty, dodajemy wody, jeśli za rzadki – mąki. Maskę robimy na odpowiedniej misce lub nadmuchanym balonie. Miskę smarujemy oliwą, żeby potem łatwo było oderwać maskę od miski. Gazety rozrywamy na małe kawałki, paski. Na misce układamy paski gazety. Każdy pasek smarujemy klejem za pomocą pędzla malarskiego tak, by gazeta dokładnie nasiąkła klejem, wtedy kolejne warstwy gazety przyklejają się do siebie. W ten sposób uzyskujemy gładką grubą powierzchnię na misce. Jeśli chcemy uzyskać inny kształt, np. nos, wystające uszy, łuki brwiowe, to łatwo możemy to uzyskać poprzez zginanie lub formowanie nasiąkniętej klejem gazety. Uformowany z gazet nos przykładamy do maski, na nosie przykładamy kolejne warstwy gazety na płasko i smarujemy klejem – w ten sposób przyklejamy formę nosa do maski. Tak przygotowana maska musi wyschnąć. Odkładamy ją w ciepłe miejsce na całą noc. Następnego dnia delikatnie ściągamy maskę z miski i zostawiamy na kolejną noc, żeby wyschła dobrze od środka.

Dopiero po wyschnięciu możemy dokończyć robienie maski. Planujemy na masce, rysując ołówkiem, gdzie mają być otwory na nos, oczy, usta, na przymocowanie gumki. Zaznaczone otwory wycinamy nożyczkami. Jeśli jest za duża, możemy maskę przyciąć. Możemy nadać masce odpowiedni kształt poprzez przycięcie maski. Tak przygotowaną maskę malujemy farbami. Nie rozcieńczamy farb, żeby nie rozmoczyć maski. Możemy ją ozdobić papierem kolorowym, tasiemkami, cekinami, brokatem. Do maski przywiązujemy gumkę bieliźnianą. W ten sposób otrzymujemy maskę na bal karnawałowy o dowolnej tematyce.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl