10+

Previous Next

Pisanki batikowe

Potrzebne:

jajka, wosk, źródło ognia, pojemniczek do podgrzewania wosku, szpilka lub inne narzędzie do malowania woskiem, woda, barwnik

Trudniejszą tradycyjną techniką zdobienia wielkanocnych jajek jest malowanie ich woskiem tak, aby po barwieniu jaja i zdrapaniu wosku powstał jasny wzór (technika batikowa). Istnieją różne sposoby osiągnięcia takiego efektu. Najprostszym jest podgrzewanie wosku na małym ogniu, w starym garnuszku lub choćby na blaszanej zakrętce, i malowaniu na starannie umytym (do mycia można użyć odrobiny octu winnego), ugotowanym na twardo i osuszonym jaju (lub wydmuszce) wzorów poprzez zamaczanie szpilki/gwoździka/innego narzędzia w wosku i nanoszenie jego niewielkich ilości krótkimi kreskami (wosk szybko wysycha) na skorupkę. Po namalowaniu zaprojektowanego wzoru farbujemy jajo na wybrany kolor. Na koniec ostrożnie usuwamy warstwę wosku, odsłaniając chroniony przez nią jasny wzór.

Ciekawą odmianą tej techniki jest powszechne w Rumunii malowanie jaj woskiem przy użyciu patyczka zakończonego odrobinką wełny umocowaną na druciku (zob. ilustracja). Rumuńskie jaja, w formie wydmuszek, malowane są woskiem wielokrotnie, w cyklach farbowania kolejnymi kolorami, od najjaśniejszego do najciemniejszego, tak aby powstały wielobarwne jaja (najczęściej żółto-czerwono-czarne). Spotyka się także prostszą odmianę rumuńskiego narzędzia: uchwyt z patyczka z wbitym pod kątem 90° gwoździkiem.

Wosk można również nanosić skapując go na skorupkę, malując bezpośredni końcem świecy lub rysując igłą, kozikiem, szydłem, słomką, drewienkiem czy innym narzędziem.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl