1-2

Previous Next

Na jagody

Potrzebne:

kubek, kosz, łubianka lub inny pojemnik na jagody

Botaniczna nazwa popularnych „jagód” to borówka czarna (czasem nazywane są też borówką czernicą). Krzaczki jagód są bardzo niskie i porastają lasy kępami, a nawet całymi połaciami.

Lipiec to najlepsza pora na zbieranie jagód. Przed wyprawą do lasu warto zadbać o odpowiedni ubiór: pełne buty, długie nogawki i długi rękaw. uchroni to przed ewentualnymi ukąszeniami owadów. Owoce należy zrywać delikatnie, by ich nie pognieść i nie zniszczyć krzaczków. Najwygodniej jest zbierać je do małego kubka, a jak się go wypełni – przesypywać do płytkich, płaskich koszy lub łubianek, w których nie zgniotą się pod własnym ciężarem. Z tego samego powodu – aby ich nie rozgnieść – jagody przeznaczone do zjedzenia lub przetworzenia płucze się szybko. Owoców do suszenia nie płucze się, tylko od razu rozkłada cienką warstwą w ciepłym, przewiewnym miejscu.

Jagody są pyszne i bardzo zdrowe. Pomagają w leczeniu biegunki i zatruć pokarmowych, poprawiają stan oczu, obniżają zły cholesterol i pozytywnie wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych. Lista ich prozdrowotnych właściwości jest długa. Są źródłem witamin C, A, B, PP oraz minerałów, takich jak: selen, cynk, miedź i mangan. Zawierają też garbniki, procyjanidyny, antocyjany, różne kwasy i pektyny – dzięki temu mają właściwości bakteriobójcze i działają przeciwzapalnie na jelita. Ze względu na walory smakowe są świetnym dodatkiem do ciast i deserów, ale dzieci uwielbiają też spożywać je bez dodatków. Zrywanie jagód z krzaczka może być również świetną zabawą sensoryczną, z ćwiczeniem motoryki małej dla młodszych dzieci. Kiedy dziecko ćwiczy precyzyjne chwytanie owoców palcami, wpływa to również na rozwój mowy. Taka wyprawa może też pobudzić apetyt u niejadków.

W domu możemy dziecku pozwolić na malowanie jagodami na kartce. Owoc traktujemy jak pędzel i przyciskając do kartki tworzymy rysunek. Jagoda puści sok i powstanie fioletowy obrazek. Starszym dzieciom na obozach lub koloniach można urządzić konkursy zbierania jagód. Wygrywa dziecko, które zbierze najwięcej jagód lub najszybciej zbierze ustaloną ilość. Potem te jagody są chętnie zjadane w postaci deseru czy obiadu na słodko. Atrakcją dla dzieci jest też pokazywanie sobie wzajemnie zabarwionych sokiem czarnych języków.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl