1-2

Previous Next

Budowanie i lepienie z piasku

Potrzebne:

piasek, woda, zabawki do piasku (wiaderko, łopatka, grabki, pojemniczki), patyczki, liście, kamyczki, muszelki, piórka

Do budowania form i budowli z piasku musi on być wilgotny. W przydomowej piaskownicy trzeba zgarnąć z wierzchu suchą warstwę. Często można po prostu dokopać się do wilgotnego piachu. W przeciwnym razie konieczne jest doniesienie wody. Warto wiedzieć, że tematem kleistości piasku do babek zajęli się naukowcy – podobno najlepsza do lepienia proporcja wody do piasku to 1:50. Jeśli jesteśmy na plaży morskiej lub przy kąpielisku z piaszczystą plażą, do budowania wybieramy miejsce, gdzie piasek jest jeszcze mokry, ale poza linią przypływu, żeby fale nie zmyły budowli.

Całą budowę najlepiej jest zacząć od centralnego i najwyższego punktu. Jeśli ma to być zamek, najpierw formujemy wysoki kopiec i uklepujemy go rękami lub odpowiednimi narzędziami. Następnie nadajemy mu kształt, zaczynając od góry. W następnej kolejności w podobny sposób tworzymy mniejsze budynki koło zamku, mury, fosę, mosty czy tunele. Zabudowując przestrzeń od środka nie zadepcze się tego, co już się zrobiło.

Możemy też formować budowle za pomocą wiaderek lub innych pojemników. Do wiaderka wsypujemy mokry piasek i uklepujemy go (im dokładniej to zrobimy, tym łatwiej będzie zachować kształt formy). Następnie w odpowiednim miejscu stawiamy wiaderko do góry nogami, stukamy w ścianki wiaderka i ostrożnie zdejmujemy je tak, by babka z wiaderka pozostała nienaruszona. Do tworzenia budowli różnej wielkości oraz ornamentów możemy użyć gotowych foremek, pudełek po żywności, starych sztućców, kubeczków, rozcinanych rurek itp. Wykorzystując odpowiednie pojemniki można tworzyć różnorodne budowle.

W ten sposób można lepić z piasku zamki, warownie, kościoły, domy, wały, mury, mosty, tunele, a nawet całe miasta. Można też lepić kształty konkretnych przedmiotów, np. aut. Formy z piasku można dodatkowo ozdobić kamyczkami, muszelkami, patyczkami, liśćmi czy piórkami. Warto postarać się o współpracowników, bo zbudowanie dużego zamku z piasku zajmuje dobrych kilka godzin, efekt jednak zwykle wynagradza wszystkie trudy.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl