1-2

Previous Next

Oglądanie slajdów

Potrzebne:

rzutnik Bajka, Ania lub Jacek, klisze z bajkami, białe prześcieradło

W czasach PRL, kiedy to nie było tylu bajek w telewizji, komputerów, tabletów, popularne były bajki na celuloidowych kliszach, które wyświetlało się za pomocą rzutnika na ścianę lub rozwieszone prześcieradło. Takie bajki najlepiej wyświetla się zimą, dla urozmaicenia długich i ciemnych wieczorów, idealnych do oglądania slajdów przy zgaszonym świetle. Wiele osób może mieć schowany rzutnik Bajka, Ania lub Jacek oraz klisze z bajkami na strychu lub w piwnicy. Warto poszukać w domu swoich rodziców, wujków czy dziadków.

"

"

Ekranem będzie kawałek wolnej białej ściany. Jeśli nią nie dysponujemy, możemy na kolorowej ścianie bądź szafie rozwiesić białe prześcieradło, a nawet zeskanować kliszę ¬– wtedy można ją wyświetlić po prostu na ekranie telewizora czy komputera.

Kiedy się ściemni, wyświetlamy za pomocą rzutnika bajki z klisz. Na kliszy są umieszczone poszczególne unieruchomione sceny bajki, z opisem. Za pomocą rzutnika przewija się poszczególne kadry i można czytać napisy, a jeszcze przyjemniej jest mieć „lektora”, który przeczyta tekst na głos (to także dobra opcja dla młodszych dzieci) – pomóc w tym mogą rodzice lub starsze rodzeństwo, którzy obsłużą także mechanizm projektora.. Po cichu i ciemku, w rodzinnym gronie, w świecie kolorowych obrazów i czytającego „na żywo” głosu powstaje magiczna atmosfera.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl