Recenzje

Previous Next

Polskie Pierogi - Terapia Motoryki Małej - Kargulek

Niedawno przyszła do nas wielka paczka od polskiej firmy rodzinnej – Kargulek >>. Dostaliśmy do przetestowania zabawki wspierające rozwój dziecka oraz szablony do wykonania prac plastycznych. W pierwszym momencie urzekła nas bajeczna kolorystyka zabawek – syn nie mógł doczekać się wypróbowania ich.

Kargulek jest polską firmą prowadzoną przez projektantkę Sylwię Janus i jej męża Jarka. Wszystkie szablony oraz zabawki wykonują samodzielnie bądź zlecają wykonanie poszczególnych elementów lokalnym małym firmom, stawiając na polską gospodarkę. W naszych rękach mamy więc zabawki bardzo dobrej jakości, wykonane w całości w Polsce. Ich ogromnym atutem jest to, że wykonano je z naturalnych materiałów, takich jak tektura, drewno, surowe płótno bawełniane czy filc, oraz z certyfikowanych półproduktów bezpiecznych dla dzieci.

Ponieważ syn jest smakoszem i uwielbia pierogi, najpierw przetestowaliśmy zabawkę „Polskie Pierogi – Terapia Motoryki Małej”. Cały zestaw mieści się w czarnym firmowym pudełku, na którym jest logo firmy i jej dane oraz informacje o produkcie. Kolorowy obrazek kucharza i pierogów zachęca nas, by czym prędzej zajrzeć do środka.

Naszym oczom ukazały się trzy wielkie pierogi, trzy narzędzia do manipulowania nimi oraz cała masa kolorowych, filcowych warzyw, grzybów i owoców jako składników do pierogów. Wszystkie elementy można przenosić, układać, sortować itp. Standardowo w zestawie „Polskie Pierogi” są trzy rodzaje dodatków do pierogów: 10 sztuk ogórka, 10 sztuk pomidora i 10 sztuk pieczarek. My dodatkowo dostaliśmy do testowania śliczne żółciutkie grzyby – kurki, dwa rodzaje innych grzybków, paprykę w trzech kolorach, rukolę oraz śliwki i truskawki do pierogów na słodko. Najbardziej spodobały się nam grzyby, a szczególnie żółciutkie kurki. Kształty z kolorowego filcu są tak wycięte, by bez problemu można było rozpoznać składnik. Niektóre składniki są wykonane z kilku kolorów filcu sklejonych ze sobą. Na niektórych naniesiono też delikatne linie, by podkreślić kształt. Składniki są bardzo przyjemne w dotyku i dziecko chętnie je bierze w palce, a żywa, mocna kolorystyka cieszy oko.

Mając do dyspozycji tyle kolorowych elementów dziecko od razu bawi się, sortując, przekładając i układając. Można przygotować inne dodatkowe pudełka i pojemniczki do przekładania i sortowania elementów. Warto również zachęcić dziecko do przeliczania elementów, układania zbiorów i określania, czego mamy więcej, a czego mniej. W ten sposób wprowadzimy do zabawy trochę matematyki.

Do przekładania świetnie nadają się dołączone do zestawu trzy narzędzia do manipulacji: szczypce, narzędzie przypominające dużą klamerkę oraz szufelka do odmierzania produktów sypkich. Wykonano je z jasnego drewna. W dotyku są gładkie i miłe. Korzystanie z tych narzędzi wymusza na dziecku różne ustawienia nadgarstka i palców względem siebie, aby opanować różne chwyty. Ćwiczy zręczność manualną i precyzję, gimnastykuje dziecięce dłonie. Nie bez powodu na pudełku napisano, że zestaw służy również do terapii motoryki małej.

Pierogi swoją wielkością bardzo pobudzają apetyt – mają średnicę około 27–28 cm. Wykonane są z surowego, niebarwionego i niezmiękczanego płótna bawełnianego w kremowym kolorze. Na środku każdego pieroga jest wyhaftowany napis „Kargulek tworzy dzieciom”. Każdy z pierogów zamyka się inaczej. W jeden wszyto kolorowy zamek błyskawiczny, w drugim są plastikowe kolorowe napy, a trzeci jest zapinany na kolorowe plastikowe guziki za pomocą pętelki ze sznurka.

Same pierogi oraz ich rozpinanie i zapinanie to dobra gimnastyka dla dziecięcych dłoni. Dzieci podczas zabawy uczą się zapinać zamek, guziki czy napy, nabierając zręczności. Nawet 8-letni syn chwilkę musiał się natrudzić, by otworzyć, a potem pozamykać wszystkie pierogi.

Pierwszy pieróg syn skomponował na szybko ze wszystkich składników. Później już sortował tak, by składniki pasowały do siebie. Zrobiliśmy pieróg z nadzieniem grzybowym i kolejne z farszem warzywnym oraz owocowym. Do tej zabawy możemy też dołączyć własne dodatki, takie jak drobne klocki, koraliki, klamerki, sypkie produkty spożywcze (groch, fasola, ziele angielskie itp.).

Opisywany przez nas zestaw „Polskie Pierogi” jest przeznaczony dla dzieci od lat 3, ale da dużo radości również starszym dzieciom. Można zakupić go tutaj >>. Pierogi możemy „lepić” w domu, ale zestaw sprawdza się także świetnie w szkołach i przedszkolach, a szczególnie w gabinetach terapeutycznych, gdzie dziecko ćwiczy motorykę małą. Produkt jest pomysłowy, estetycznie wykonany i świetnie rozwija kreatywność i zmysł dotyku. Kolorystyka zachęca do sięgnięcia po zabawkę, a odwzorowanie produktów spożywczych pobudza apetyt.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl