Recenzje

Previous Next

Pan Ślimak - Układanka Lewopółkulowa - Kargulek

Przetestowaliśmy układankę od firmy Kargulek >> – „Pan Ślimak – Układanka Lewopółkulowa” – zestaw 4 w 1. Wcześniej wypróbowaliśmy „Polskie Pierogi – Terapia Motoryki Małej”, które opisaliśmy tutaj >>.”Pan Ślimak” mieści się w czarnym firmowym pudełku, na którym jest logo firmy i jej dane oraz informacje o produkcie. Kolorowy obrazek ślimaka i kostek zachęca nas, by czym prędzej zajrzeć do środka.

Po otworzeniu pudełka zobaczyliśmy wielkiego, dwustronnego ślimaka. Ślimak jest wykonany z drewnianej sklejki i oklejony z dwóch stron kolorowym filcem. Drewniany brzeg ślimaka jest zabezpieczony farbą. Na jednej stronie na skorupce ślimaka wycięte są w szarym filcu otwory tworzące kształt spirali, w które można wkładać kolorowe kółka wchodzące w skład zestawu. Na tych otworach na drewnie wygrawerowane są liczby, w układzie spiralnym, od 1 do 10. Druga strona ślimaka jest oklejona filcem o żywym, żółtym kolorze. Tutaj również są wycięte otwory do wkładania krążków, tym razem w postaci macierzy 3 x 3.

W zestawie znajdziemy też bawełniany woreczek z kolorowym nadrukiem Pana Ślimaka. W woreczku schowane są drewniane krążki o średnicy około 4 cm, oklejone z dwóch stron kolorowym filcem. Wielkość krążków dopasowana jest do małych dłoni dziecięcych, a miły w dotyku filc sprawia, że dziecko chętnie bierze kolorowe kółka. Duża ilość kółek zachęca do układania, sortowania i tworzenia kształtów z krążków. Drewniane brzegi wszystkich kółek też są pomalowane farbą. Dwustronnych krążków w zestawie jest 20. 10 z nich jest z jednej strony jest oklejonych białym filcem, a pozostałe 10 – czarnym. Z drugiej strony krążki oklejone są bajecznie kolorowym filcem, którego kolory odpowiadają barwom kółek namalowanych na kartach dołączonych do zestawu. Kolorów tych jest 10, czyli każdego koloru mamy po dwa krążki – jeden ma na odwrocie biały filc, a drugi – czarny. Dysponujemy więc dwoma zestawami kółek dla dwóch graczy.

Oprócz tego w pudełku znajdziemy cztery duże drewniane kostki – syn stwierdził, że są ogromne. Dwie kostki mają na ściankach naniesione kółka z kolorami występującymi w układance, włącznie z czarnym i białym (12 kolorów). Dwie pozostałe mają na ściankach wygrawerowane cyfry od 1 do 10 (po pięć cyfr na jednej kostce) oraz symbol spirali (na każdej kostce). Kostki są potrzebne do gry dla dwóch osób „Układanka logiczna z kostkami”. Dodatkowo mamy instrukcję do gry oraz 30 dwustronnych kart do odwzorowywania. 10 kart mających w sumie 20 różnych wzorów służy do odwzorowywania układu kolorów na spiralnej muszli ślimaka i pokazuje kolejność układania. Pozostałe 20 kart służy do układania kółek na rewersie ślimaka, czyli w kwadracie 3 x 3. 10 z nich jest koloru czarnego i służy do układania krążków czarnych i białych. Pozostałe 10 jest koloru szarego i pokazuje kolorowe wzory do układania krążków. Cały komplet 30 kart, czyli aż 60 wzorów z różnym poziomem trudności, zapewni zabawę na wiele godzin.

Cały zestaw można wykorzystać na różne sposoby. Podczas zabawy dziecko ćwiczy motorykę małą. Poza tym jest to układanka lewopółkulowa. Ćwiczenia lewopółkulowe stymulują lewą półkulę mózgu, która odpowiada za analizowanie, przetwarzanie linearne, porządkowanie sekwencyjne i wykrywanie relacji. Takie ćwiczenia terapeutyczne wpływają na rozwój mowy, rozumienie mowy, czytanie, pisanie i funkcje intelektualne. Zestaw „Pan Ślimak” pełni więc podwójną rolę: zabawki dla dziecka i pomocy terapeutycznej.

Na głównej stronie ślimaka ze skorupką można rozegrać grę „Układanka logiczną z kostkami” dla dwóch osób. W instrukcji objaśniono zasady gry; będą do niej potrzebne wszystkie cztery kostki oraz kolorowe krążki. Jeden z graczy otrzymuje 10 krążków z rewersem czarnym, a drugi – z białym. Cała zabawa polega na tym, by jak najszybciej wypełnić wszystkie pola w ślimaku i zdobyć jak najwięcej punktów, które otrzymujemy w różnych sytuacjach. Taka gra poprawia koncentrację oraz umiejętność czekania na swoją kolej i przestrzegania zasad. Rozwija też kompetencje społeczne i myślenie przedoperacyjne: sprawdzanie, wnioskowanie i planowanie. Na tej samej stronie dziecko może również odwzorowywać układy z zestawu 10 kart w układzie spiralnym od 1 do 10 – w sumie 20 wzorów.

Na rewersie ślimaka zagramy w znaną tradycyjną grę „Kółko i krzyżyk”. Zasady tej gry opisywaliśmy i znajdziecie je tutaj >>. Do tego wykorzystamy krążki w kolorze czarnym i białym. Ta gra również uczy koncentracji, umiejętności planowania, współpracy i dążenia do realizacji celu. Na tej stronie ślimaka także możemy układać krążki, odwzorowując układy z kart w kolorze czarnym i szarym. W sumie mamy dodatkowo do odtworzenia 40 wzorów o różnym stopniu trudności.

Opisywany przez nas zestaw „Pan Ślimak” jest dedykowany dla dzieci od lat 3, ale da dużo radości również starszym dzieciom, szczególnie dwuosobowe gry logiczne. Można zakupić go tutaj >>. Zestawem dziecko może bawić się w domu, ale sprawdza się także świetnie w szkołach i przedszkolach, a zwłaszcza w gabinetach terapeutycznych, gdzie dzieci ćwiczą motorykę małą. Dodatkowo są to układanki lewopółkulowe, które stymulują rozwój lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za wiele ważnych funkcji. Produkt jest pomysłowy, estetycznie wykonany i świetnie rozwija kreatywność i zmysł dotyku. Kolorystyka zachęca dzieci do sięgnięcia po zabawkę, by poukładać wzory bądź zagrać w gry.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl