6-9

Previous Next

Rysowanie komiksu

Potrzebne:

kartka A4 z bloku technicznego, ołówek HB, gumka, ew. czarny cienkopis, kredki

Komiksy są uwielbiane przed dużych i małych. Są to opowiadania w postaci obrazków, zwanych kadrami, ułożonych w kolejności. Pojedyncze kadry przedstawiają scenkę. Na kadrze mogą pojawić się napisy w postaci dymka. Mogą to być słowa wypowiadane przez postać znajdującą się na kadrze, mogą to być efekty dźwiękonaśladowcze wydawane przez ludzi, zwierzęta bądź przedmioty (np. biiip, chrrrr, piiiiii, bęc, trach itp.) oraz krótkie komentarze umieszczone przez autora komiksu (np. „dawno temu”, „dwa dni później” itp.). Komiksy mogą być czarno-białe lub kolorowe. Są publikowane w gazetach lub w oddzielnych zeszytach, a nawet książkach. Za pomocą komiksu można opowiedzieć film lub powieść.

Komiks możemy wykonać samodzielnie. Na dobry początek można zacząć od krótkiego, mieszczącego się na jednej stronie kartki A4. Najpierw potrzebujemy głównego bohatera lub bohaterów. Możemy narysować projekt tych postaci na oddzielnej kartce. Potem wymyślamy temat krótkiej historyjki z ich udziałem. Fabułę tę dzielimy na pojedyncze sceny, które umieścimy w kadrach naszego komiksu. Na kartce A4 wygodnie jest zmieścić od 2 do 6 kadrów.

Po przygotowaniach przystępujemy do rysowania naszego komiksu. W poszczególnych kadrach szkicujemy ołówkiem scenki historyjki wraz z dialogami bądź efektami dźwiękonaśladowczymi w dymkach. Kiedy szkic jest gotowy, poprawiamy go czarnym cienkopisem. Na koniec możemy pokolorować komiks.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia i teraz już możemy nabrać chęci na stworzenie dłuższej pracy. Na ilustracji w tym artykule przedstawiamy nasz komiks składający się z sześciu kadrów i ilustrujący fragment mitu o powstaniu Rzymu. Głównymi bohaterami są tu bliźniacy Remus i Romulus.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl