6-9

Previous Next

Obrazek ze znaczków

Potrzebne:

znaczki pocztowe, kolorowa kartka A4 lub A3, biała kartka A4, klej, ołówek, nożyczki

Do tej pracy będą nam potrzebne znaczki pocztowe. Z oczywistych względów, praktyczniejsze będą już zużyte – znajdziemy na kopertach i kartkach pocztowych. Trzeba je „odzyskać” poprzez „odmoczenie” >>. Do pracy wykorzystujemy już wysuszone, wyprostowane znaczki.

Na białej kartce rysujemy projekt naszego obrazka. Możemy również skorzystać z gotowej ilustracji typu kolorowanka [na przykład stąd: kolorowanki >>]. Teraz mamy do wyboru dwie opcje dalszego postępowania: z szablonem lub bez.

1. opcja

Najlepiej jest przygotować ilustrację o jak najprostszym konturze, aby łatwo dało się stworzyć szablon, wycinając motyw. Zależnie od stopnia złożoności obrazka, szablon może się składać z jednego elementu lub większej ich liczby (jeśli kształt jest złożony, łatwiej będzie naklejać i docinać znaczki, jeśli rozetniemy go na kilka części).

Do każdego elementu szablonu dobieramy znaczki. Końcowy efekt może być ciekawszy, jeśli na poszczególne elementy szablony nakleimy znaczki o różnych odcieniach (np. czerwieni na jeden element, błękitu na drugi, szarości na trzeci). Wybrane znaczki układamy na szablonie. Jeśli chcemy, by nie „zlewały się” ze sobą wizualnie, dobrze jest poprzesuwać je tak, by były pod różnym kątem. Mając gotową koncepcję przestrzennego ułożenia znaczków, przyklejamy je do elementów szablonu. Kiedy wyschną, obcinamy fragmenty, które wystają poza kontury pracy.

Teraz wybieramy kartkę na tło, najlepiej w kolorze, na którym wyraźnie będzie widać naszą wyklejankę. Przyklejamy do niej poszczególne szablony ze znaczkami tak, aby z powrotem utworzyć motyw. Nasza wyklejanka jest gotowa, ale warto jeszcze „docisnąć” ją między gazetami, pod czymś ciężkim (na przykład książkami) na czas dosuszania – w przeciwnym razie może się pomarszczyć.

2. opcja

Naklejamy znaczki bezpośrednio na ilustrację. Oszczędza nam to wysiłku włożonego w przygotowanie szablonu, ale trudniejsze będzie z kolei przycinanie poszczególnych znaczków tak, aby mieściły się po przyklejeniu w konturze obrazka.

Wybieramy więc podobające nam się znaczki i naklejamy je na ilustrację w wybrany przez siebie sposób. Następnie po prostu czekamy, aż praca wyschnie (pamiętając i tu, że najlepiej jest dociążyć ją na czas suszenia). Ta opcja nadaje się również dla młodszych dzieci, w wersji jeszcze bardziej uproszczonej: naklejania znaczków całkowicie bez przycinania ich i przejmowania się „wyjeżdżaniem za linie”. Nie uzyskamy wówczas dopracowanego rezultatu, ale na pewno cieszyć będzie samo zastosowanie tej ciekawej techniki.

Kolorowanka, z której wykonaliśmy naszą pracę, znajduje się tu >>.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl