6-9

Previous Next

Warcaboszachy

Potrzebne:

dwóch graczy, szachownica, 24 bierki w dwóch kolorach (po osiem pionków zwykłych, jeden goniec, jeden koń, dwa króle)

Gra rozgrywana jest na szachownicy zawierającej 64 pola o naprzemiennych kolorach. Każdy z graczy ma 12 bierek, gra odbywa się na ciemnych polach szachownicy.

Gracze ustawiają swoje bierki na ciemnych polach tak, jak to pokazano na pierwszym rysunku. Na krańcowych rzędach szachownicy stoją figury: od lewej goniec, dwa króle i koń, na pozostałych dwóch rzędach zwykłe pionki. Celem gry jest zbicie króli przeciwnika – gracz, który tego dokona, wygrywa partię.

Na drugim rysunku jest pokazany sposób poruszania się poszczególnych bierek. Zwykłe pionki poruszają się jak pionki w warcabach – zawsze o jedno pole na przód ukośnie, w prawo lub w lewo. Król ma takie same ruchy jak zwykły pionek, ale może dodatkowo poruszać się do tyłu. Goniec może przesunąć się o dowolną liczbę pól w każdą stronę po skosie. Koń wykonuje ruchy podobne do konia w szachach: przesuwa się zawsze o dwa pola po linii poziomej lub pionowej, po czym o jedno pole po skosie. W tracie skoku koń może mijać bierki, własne lub przeciwnika.

Pionki zwykłe i króle biją pionki przeciwnika przez przeskoczenie na następne wolne pole za pionkiem bitym, który zostaje zdjęty z planszy – jak przy grze w warcaby. Goniec i koń biją pionki przeciwnika przez wejście na pole zajmowane przez pionek – jak przy grze w szachy.

Bicie typu warcabowego pionkiem zwykłym lub królem jest przymusowe jak w warcabach, natomiast bicie typu szachowego nie jest obowiązkowe. Jeśli podczas rozgrywki gracz ma równocześnie możliwość bicia warcabowego i szachowego – ma prawo wyboru.

Pionek zwykły, który dojdzie do drugiego krańca szachownicy, staje się dowolnym wybraną przez gracza bierką – może być gońcem, koniem lub królem.

Zapisz

Tags:

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl