6-9

Previous Next

Kościany poker

Potrzebne:

5 sześciennych kości z oczkami od 1 do 6, kartka, ołówek/długopis

Kościany poker jest popularną grą dla 2–4 osób. Inne nazwy tej gry to po prostu poker, kości, generał lub poker ze szkółką. Jest wiele różnych wersji tej gry. We wszystkich wersjach celem gry jest uzyskanie największej liczby punktów. Nie jest to gra zależna tylko od szczęścia – liczy się w niej też umiejętność kalkulacji.

Przed grą przygotowujemy tabelkę pokazaną na poniższym rysunku, możemy ją pobrać stąd. W tabeli wpisuje się liczbę punktów każdemu graczowi. Gra składa się z dwóch rund po 14 kolejek. Każdy gracz ma więc w sumie 28 kolejek. W każdej kolejce gracz może wyrzucić kości trzy razy. W pierwszym rzucie gracz zawsze wyrzuca wszystkie pięć kości. Następne dwa rzuty w danej kolejce są nieobowiązkowe – jeśli gracz chce z nich skorzystać, może wybrać tylko niektóre kości i ponownie nimi rzucić.

Celem rzutów w jednej kolejce jest uzyskanie odpowiedniej kombinacji wpisanych w tabeli jako „kategorie”. Po skończeniu kolejki układ oczek uzyskany na kostkach musi zostać zapisany przez gracza w tabeli do jednej z kategorii.

Podczas pierwszej rundy po wykonaniu kolejki gracz sam decyduje, którą kategorię wybiera i odpowiednio wpisuje uzyskane punkty. Podczas drugiej rundy w poszczególnych kolejkach wpisuje się punkty w kategorie, po kolei od „jedynek” do „generała”, niezależnie od tego, co się wyrzuci, czyli w pierwszej kolejce staramy się wyrzucić same jedynki, w drugiej dwójki itd. Podczas jednej rundy nie można robić dwa razy tej samej kategorii.

Kategorie od „jedynki” do „szóstki” tworzą „szkołę”. W „jedynkach” staramy się wyrzucić tak kości, aby uzyskać jak najwięcej jedynek, w „dwójkach” – dwójek. W tabeli w pozycji odpowiadającej kategorii wpisuje się sumę oczek z kostek wskazujących wybraną liczbę. Na przykład, jeśli gracz wyrzuci układ 6, 4, 6, 3, 6 i wskaże kategorię „szóstki”, to uzyska 18 punktów, jeśli wskaże „czwórki” – 4 punkty, jeśli wskaże „piątki” – 0 punktów.

Kategoria „Małe figury” to:

- „para” – dwie takie same kości, liczy się suma oczek z kości tworzących parę,

- „dwie pary” – są to dwie pary (nie muszą być różne), liczy się suma oczek z kości tworzących dwie pary,

- „trójka” – trzy takie same kości, liczy się suma oczek z kości tworzących trójkę.

Jeśli mamy przykładowy układ 3, 3, 3, 3, 5 i wybieramy kategorię „trójki”, liczymy punkty tylko z trzech trójek, a nie czterech.

Kategoria „Duże figury” to:

- „mały strit” – jest to układ 1, 2, 3, 4, 5 (przykład na pierwszym zdjęciu), otrzymujemy 15 punktów,

- „duży strit” – jest to układ 2, 3, 4, 5, 6, otrzymujemy 20 punktów,

- „full” – jest to układ składający się z jednej pary i jednej trójki, liczy się suma wyrzuconych oczek plus 10 punktów,

- „kareta” – cztery takie same kości, liczy się suma wszystkich oczek plus 20 punktów,

- „generał” – pięć takich samych kości, liczy się suma wszystkich oczek plus 30 punktów.

Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie łącznie za dwie rundy najwięcej punktów.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl