10+

Previous Next

Harmonijkowa bombka z papieru

Potrzebne:

papier kolorowy formatu A4, nożyczki, klej, igła, nitka

Kartkę przecinamy wzdłuż na pół. Musimy na niej wykonać zagięcia według poniższego schematu. Na rysunku schematycznym linie pomarańczowe są zagięciami wypukłymi (grzbietem do góry), linie niebieskie – wklęsłymi (grzbiet do dołu). Prostokątny arkusz składamy w harmonijkę w poprzek. Złożoną harmonijkę składamy mocno ukośnie, jak to pokazano na zdjęciu, po czym rozkładamy cały arkusz. Nie wszystkie zgięcia mają odpowiedni kierunek, więc poprawiamy je zgodnie z rysunkiem schematycznym. W ten sposób składamy „złamaną” harmonijkę.

Gotową harmonijkę spłaszczamy i przycinamy dolne końce (wzdłuż granatowej linii pokazanej na poniższym zdjęciu ) tak, by tworzyły jedną linię.

Do zrobienia bombki potrzebujemy dwóch tak przygotowanych harmonijek. Ich końce sklejamy ze sobą, tworząc pierścień. Przeciągamy nitkę przez wszystkie zakładki, jak najbliżej czubka, ściągamy ją i zawiązujemy. To samo robimy po drugiej stronie pierścienia, zostawiając dłuższe końce nitki na zawieszkę. W ten sposób powstanie trójwymiarowa bombka z harmonijki.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl