Potrzebne:
jaja, woda, barwniki do wyboru
Kilka zasad, których warto się trzymać podczas barwienia jaj:
- oczywiście, na początku starannie myjemy jajka, oraz oglądamy je sprawdzając, czy nie są popękane,
- skorupkę ugotowanego można celowo poobtłukiwać, aby uzyskać marmurkowy efekt na białku, aby uzyskać jasny kolor, lepiej użyć jaj o jak najbielszych skorupkach,
- farbujemy jaja surowe lub gotowane, zależnie od użytego barwnika,
- w przypadku zdobienia jaj dodatkowo poza nadawaniem im koloru, zależnie od techniki robimy to przed lub po barwieniem,
- w większości przypadków do barwienia warto dodać odrobinę octu spirytusowego, który utrwali kolor,
zabarwione jaja ostrożnie wyjmujemy z barwnika, np. metalową łyżką i układamy na talerzu, a dopóki są wilgotne, staramy się - nie pozostawiać ich za długo w jednej pozycji, aby nie straciły koloru w miejscu styku z podłożem,
- wilgotne jajka można osuszać ręcznikiem, chusteczką czy ściereczką, zachowując jednak uważność, ponieważ niektóre barwniki łatwo schodzą ze skorupki,
- aby uzyskać ładny połysk i podkreślić barwę, można ufarbowane jajka natłuścić (np. cieniutką warstwą wcieranego ściereczką masła).
Barwienie jajek herbatą
Na jedno jajko należy zaparzyć 2 torebki herbaty 1/2 l wody. Napar odstawiamy na jeden dzień. Potem wkładamy do niego jajko i gotujemy do 10 min. Po zagotowaniu i wyłączeniu ognia zostawiamy jajko w naparze do wystygnięcia, aby naciągnęło mocniejszym kolorem. Barwa tak farbowanego jaja będzie zależała od użytego gatunku herbaty. I tak, następujące odmiany powinny dać kolor:
- czarna herbata – brązowy,
- zielona – zielony,
- owocowa – zależnie od użytych owoców (np. aronia – fioletowy/bordowy),
- rooibos – żółty.
Barwienie jajek łupinami cebuli
Łupiny cebuli warto zacząć zbierać już jakiś czas przed świętami, ponieważ do barwienia przyda się ich spora ilość. Jajka układamy na łupinach cebuli w garnku, przykrywamy drugą warstwą łupin i zalewamy chłodną wodą. Po ugotowaniu ich na twardo pozostawiamy je w wywarze do wystygnięcia (lub trochę dłużej); na tym etapie warto je delikatnie poobracać i upewnić się, czy równo chwytają kolor. Podczas farbowania warto Łupiny cebuli nadają jajkom piękną, brązową barwę.
Barwienie jajek burakami
Starte buraki gotujemy, zachowując proporcje ok. 1 szkl. buraków na 1 l wody. Dodajemy ok. 3 łyżek soli i tyle samo łyżek octu spirytusowego. Do wywaru wkładamy ugotowane już na twardo jajka, pozostawiając je w nim do wystygnięcia lub dłużej, zależnie od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać, przy czym barwione w ten sposób jajka zazwyczaj pozostają jednak bladoróżowe.
Barwienie jajek czerwoną kapustą
Przekrojoną czerwoną kapustę gotujemy przez ok. pół godziny (zachowując proporcje ok. 1 l wody na pół główki kapusty). Odcedzamy wywar przez sitko. Ugotowaną kapustę możemy zjeść, a do wywaru dodajemy 2 łyżki soli i 2 łyżki octu spirytusowego, i zanurzamy w nim ugotowane już na twardo jajka na co najmniej kilka godzin, czekając, aż nabiorą pięknego niebieskiego koloru. Na tak ufarbowane jaja trzeba uważać przy osuszaniu, ponieważ barwnik stosunkowo łatwo schodzi, pozostawiając jasne plamy.
Barwienie jajek kurkumą
Gotujemy kurkumę w proporcji kilka łyżek kurkumy na 1 l wody, dodając 2 łyżki soli i tyle samo octu spirytusowego. Do wrzącego wywaru wkładamy ugotowane wcześniej na twardo jajka, na ok. dwie godziny, aż uzyskają głęboki żółty/pomarańczowy/żółtobrązowy kolor. Jajka farbowane tą techniką mogą mieć barwę zbliżoną do brązu uzyskanego przez farbowanie w cebuli. Warstwa barwnika jest za to delikatniejsza (jajka mogą wyglądać na częściowo zafarbowane, a częściowo oblepione kurkumą), więc z jajkami farbowanymi tą przyprawą warto obchodzić się bardziej delikatnie.
Barwienie jajek kwiatami
Zagotowujemy kwiaty (np. nagietka, chabru, hibiskusa, czarnej malwy – aby uzyskać, odpowiednio, kolory żółty, niebieski, różowy, ciemnobrązowy/grafitowy/czarny) w proporcji mniej więcej 10-15 dkg na szklankę wody. Do wywaru wkładamy ugotowane wcześniej na twardo jaja i wlewamy ocet w proporcji do kilku łyżek na litr wywaru.