Potrzebne:
rower, kask, plecak
Wycieczka rowerowa jest świetną formą spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, na przykład w weekend. W Polsce pojawia się coraz więcej atrakcyjnych tras rowerowych i szlaków turystycznych dla rowerzystów. Zamiast jechać w atrakcyjne miejsce autem zanieczyszczającym środowisko, możemy wybrać się tam rowerami. Jazda rowerem jest rodzajem sportu, więc korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i sprawność fizyczną. Podczas jazdy rowerem podziwiamy też mijane krajobrazy. Jednakże do takiej wycieczki rowerowej trzeba odpowiednio się przygotować.
W pierwszej kolejności sprawdzamy sprzęt. Rowery – tak samo, jak auta – wymagają przeglądów i regulacji. Sprawdzamy również foteliki rowerowe i przyczepki dla najmłodszych uczestników wyprawy. W przypadku fotelika głowa dziecka nie może wystawać ponad jego górną krawędź. Fotelik musi mieć odpowiednie pasy do zapięcia na tułowiu oraz dodatkowe na podnóżkach. Od 2011 roku w Polsce dopuszczone są do użytku przyczepki rowerowe. Taka przyczepka musi być przystosowana konstrukcyjnie do przewożenia dzieci oraz oświetlona jak rower, czyli musi mieć odblask i czerwone światło z tyłu oraz białe z przodu, jeśli wystaje poza kontur roweru. Wszyscy bez wyjątku powinni mieć dla bezpieczeństwa odpowiednie kaski rowerowe. Potrzebne jest też odpowiednie oświetlenie na rowerze, by być widocznym na drodze. Z przodu powinno być światło pozycyjne białe lub żółte, z tyłu światło odblaskowe czerwone w kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne czerwone, może być migające.
Przed wycieczką wspólnie zaplanujmy trasę. Powinno się ją dostosować do możliwości najmłodszego uczestnika. Uwzględnijmy też prognozy pogody. Dobrze by było, by na końcu trasy była zaplanowana jakaś atrakcja dla dzieci typu lody, zwiedzanie, wesołe miasteczko, plaża. Łatwiej będzie zmotywować dziecko do dalszej jazdy, gdy będzie już znużone.
Na wycieczkę rowerową trzeba przygotować prowiant, wodę oraz podstawowe środki opatrunkowe, przeciw owadom i poparzeniom słonecznym. Dobrze jest też mieć kurtki przeciwdeszczowe. Można do spakowania tych rzeczy użyć plecaków, ale wygodne będą też specjalne koszyki lub sakwy rowerowe. Świetną opcją są specjalne uchwyty na bidon do roweru, wtedy każdy uczestnik może mieć swój bidon z wodą przyczepiony do ramy roweru.
Każdy uczestnik powinien być odpowiednio ubrany, na cebulkę, mieć wygodne sportowe ubranie oraz lekkie, sportowe buty. Dobrym rozwiązaniem jest sportowa odzież termiczna.
Same zasady poruszania się rowerem są też określone przez Kodeks Drogowy, który dokładnie określa, w jaki sposób dziecko może uczestniczyć w wycieczce rowerowej. Dzieci do 7 lat przewozimy w foteliku lub przyczepce rowerowej. Dziecko od 7 do 10 lat może się poruszać samodzielnie na swoim rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo takie dziecko jest według Kodeksu Drogowego pieszym i może kierować rowerem wyłącznie po chodniku, a nie po jezdni. Opiekun takiego dziecka może poruszać się pieszo obok lub swoim rowerem obok, czyli wyjątkowo też po chodniku. Dzieci powyżej 10 roku życia mogą już prowadzić rower po publicznych drogach, muszą mieć jednak kartę rowerową. Ta karta nie jest wymagana po skończeniu 18 lat.
Szerokiej drogi!