0-1

Previous Next

Nie ma, nie ma. Jest!

Potrzebne:

dorosły, drobne zabawki dziecka, pieluszka/chusteczka materiałowa

Spośród zabawek wybieramy jedną i pokazujemy/dajemy niemowlęciu. Niech dziecko zapozna się z zabawką, chwilę się nią pobawi. Potem bierzemy zabawkę od dziecka i kładziemy ją obok na podłodze, stole czy na łóżku tak, by dziecko ją widziało. Przykrywamy ją chusteczką lub pieluchą tetrową. Możemy głośno zadać pytanie „Gdzie jest zabawka?”. Wtedy wzbudzimy w dziecku ciekawość. Mówimy spokojnym tajemniczym głosem „nie ma, nie ma…” trzymając brzeg chusteczki/pieluszki. Jednym ruchem odsłaniamy zabawkę i radośnie krzyczymy „Jest!”. To najczęściej wywołuje uśmiech na buzi dziecka. Z czasem dziecko samo zacznie ściągać pieluszkę z zabawki.

Można też bawić się w tę zabawę nieco inaczej: zamiast chować zabawkę pod pieluszkę, rodzic może zasłaniać pieluszką swoją twarz. Jeśli dziecko się nie boi, można również nakładać pieluszkę na jego głowę, zasłaniając mu twarz. Wtedy najczęściej dziecko samo ściąga pieluszkę. Rodzic może też chować swoją twarz za przedmiotami bądź meblami.

Taka zabawa sprawi maluchowi dużo radości. Przy okazji dziecko może się uczyć pojęcia stałości przedmiotu i przewidywania.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl