0-1

Previous Next

Oglądanie i czytanie książeczek

Potrzebne:

dorosły, książeczki dostosowane do wieku dziecka

Maluch uwielbia oglądanie obrazków z kimś, kogo kocha. Siedząc na kolanach mamy czy taty, czuje się szczęśliwie i bezpiecznie. Czytając dzieciom książki umożliwiamy im lepszy start w życiu. Czytać możemy już niemowlętom od około 6 miesiąca życia. Wystarczy tylko pół godziny czytania każdego dnia, by nasz maluch mimochodem nauczył się wielu rzeczy. Dzieci, którym się czyta, wcześniej i chętniej zaczynają mówić, łatwiej też koncentrują się na jednej czynności.

Maluchy do roku czasu nie będą siedziały nieruchomo i cichutko. W każdym momencie mogą nagle przerwać słuchanie czy oglądanie stron. Przewracają kartki czy zamykają książeczkę, by obgryźć jej róg. Z czasem dziecko zrozumie, że w książeczkach są ciekawe historyjki i coraz dłużej będzie siedziało i słuchało w skupieniu, pokazywało paluszkiem obrazki. Musimy pamiętać, że każde dziecko jest inne i w innym czasie przechodzi kolejne etapy rozwojowe. Jedno dziecko będzie godzinę słuchać czytanki w wieku 8 miesięcy, a inne nie będzie chciało słuchać nawet, jak skończy trzy latka. Jednak większość dzieci chce brać czynny udział i samodzielnie decydować, która strona ma być oglądana i jak często. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. W tym okresie najlepsze są krótkie rymowanki.

Między pierwszym a drugim rokiem życia dziecko najchętniej słucha historyjek dotyczących ich codziennego życia, codziennych czynności, jak wstawanie, mycie, jedzenie, spacery. Uwielbia też historyjki o zwierzątkach, gdzie może nauczyć się naśladowania ich głosów. Aktywnie uczestniczy we wspólnym czytaniu książek, zaczyna już opowiadać o tym, co jest w książeczce.

W wieku około trzech lat dziecko już dłużej jest skupione na słuchaniu książeczki. Dziecko, któremu rodzice dużo czytają, zna już na pamięć wiersze i krótkie bajki. Zaczyna też zadawać pytania, wtedy można przerwać czytanie i porozmawiać z dzieckiem na przykład o tym, co przeżyli bohaterowie książek, co jest dobre, a co złe. Czytanie dziecku kilkuletniemu rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Książeczki trzeba dobierać do wieku dziecka. Nie mogą wzbudzać niepokoju i lęków. Powinny być napisane poprawną i ładną polszczyzną, na początku najlepsze są rymowane wiersze i opowiadania. Powinny uczyć racjonalnego myślenia, promować pozytywne wzorce postępowania, budować pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

Co daje wspólne czytanie z dzieckiem:

- buduje mocną więź między dzieckiem a dorosłym,

- pobudza rozwój mózgu,

- wzbogaca słownictwo dziecka, poszerza wiedzę,

- rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,

- uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu siebie, ludzi, świata,

- pobudza rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość,

- uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę postaw,

- sprzyja szybszemu samodzielnemu mówieniu, później pisaniu i czytaniu,

- kształtuje nawyk czytania na całe życie i

- chroni przed uzależnieniem od telewizji i komputera.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl