0-1

Previous Next

"A kto to?" - zabawa z lustrem

Potrzebne:

małe lusterko lub duże lustro

Weź malucha na ręce i stań przed dużym lustrem. Wskazując na odbicie w lustrze zapytaj malca „a kto to jest?”. Po chwili stań obok lustra, tak by postacie z lustra zniknęły. Można to powtarzać tak długo, aż dziecku się znudzi.

Możesz też z malcem na rękach stanąć obok lustra i tylko na chwilę przechylać się tak, by było widoczne odbicie postaci w lustrze. W momencie, gdy odbicie jest widoczne w lustrze możemy mówić „a kuku!”.

Można też trzymać malca na rękach w taki sposób, by był przodem do świata, w ten sposób stanąć przed lustrem i pozwolić maluszkowi na dokładne oględziny własnego odbicia włącznie z palcowaniem po lustrze, by mogło „nawiązać kontakt” z własnym odbiciem.

Ta zabawa jest odpowiednia od około 6 miesiąca życia, ale młodsze niemowlęta uwielbiają bawić się malutkim lusterkiem, które może być elementem jakiejś zabawki odpowiedniej do zabawy w tym wieku, np. materiałowej książeczki z wszytymi elementami, w tym lusterkiem.

Oto kilka powodów, dla których warto bawić się z dzieckiem przed lustrem:

– taka zabawa pozwala na poznawanie własnej fizyczności przez dziecko i zrozumienie, że maluch stanowi odrębną jednostkę,

– maluch spoglądając na swoje odbicie uczy się skupiania i zwracania uwagi na szczegóły,

– maluch uczy się kontaktu z innymi, rozwija społeczne umiejętności,

– zabawa podsyca swoją ciekawość dziecka,

– dzieci uwielbiają zabawy przed lustrem,

– pokazywanie maluchowi własnego odbicia to również świetna zabawa dla rodziców.

Starsze dzieci też uwielbiają stroić miny do swojego odbicia i przeglądać się po przebraniu się w swoje lub rodziców ubrania.

Z czasem takie lustro może pomóc w nauce mówienia. Jest ono najważniejszym przedmiotem w gabinecie logopedy. Wszystkie ćwiczenia logopedyczne są wykonywane przed lustrem.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl