6-9

Previous Next

Karmnik dla ptaków

Potrzebne:

drut, duża plastikowa butelka, taśma izolacyjna, nóż, nożyczki, patyczki, sznurek, siatka (np. z myjki, po warzywach), pokarm dla ptaków (nasiona oleiste, nasiona zbóż, niesolona słonina, słój, smalec, orzechy i owoce: jabłka, jarzębina czy rodzynki)

Najprostszym rodzajem karmnika jest po prostu wiszący kawałek niesolonej słoniny. W słoninie robimy dziurkę, przez którą przewlekamy sznurek lub miękki drut. W ten sposób otrzymujemy gotową zawieszkę do powieszenia na drzewie. Ze słoninki bardzo ucieszą się sikorki, dzięcioły i kowaliki.

W prosty sposób można też przygotować kulę tłuszczową. Do tego najlepszy będzie domowy, niesolony smalec. Podgrzewamy lekko smalec, by go roztopić, wrzucamy do niego ziarno i wstawiamy do lodówki na około pół godziny. Po tym czasie masa daje się formować w dłoniach. Toczymy z masy kulkę. Alternatywnie ciepłą masę można wylać do małych pojemniczków plastikowych i wstawić do lodówki. W ten sposób otrzymujemy gotowe bryłki masy. Następnie przygotowujemy odpowiedni kawałek siatki, do której wkładamy utoczona kulkę lub bryłkę z masy. Końce siatki związujemy sznurkiem, aby utworzyć zawieszkę.

Innym dobrym pomysłem będzie przygotowanie karmnika z dużej (5 litrów), plastikowej, zakręconej butelki. Na niewielkiej wysokości od dna butelki (około 10 cm) wycinamy otwory takiej wielkości, by ptaki swobodnie mogły przez nie przejść (około 10 x 20 cm). Najlepiej, żeby to były dwa otwory naprzeciwko siebie. Dolną krawędź otworów obklejamy taśmą izolacyjną, aby nie była ostra. Poniżej dolnej krawędzi robimy po dwie malutkie dziurki i wkładamy w nie dwa patyczki, układając je w poprzek butelki tak, by opierały się na przeciwległych otworach. Ptaszki będą mogły usiąść na tych patyczkach i sięgać z nich do pokarmu znajdującego się na dnie butelki. Na koniec do gwintu butelki przymocowujemy sznurek lub drut, za pomocą którego zawiesimy karmnik.

Jeśli mieszkamy w bloku i mamy zadaszony balkon, możemy po prostu na parapecie okna postawić podstawkę do doniczki, na której będziemy wykładać pokarm dla ptaków. Można też kupić lub zrobić tradycyjny drewniany karmnik dla ptaków i umieścić go na barierce balkonu lub na dworze na drewnianym słupie.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl