6-9

Previous Next

Kokarda narodowa

Potrzebne:

biała i czerwona kartka A4 lub kolorowy papier, biała i czerwona bibuła karbowana (krepina), biały brystol, klej, nożyczki, cyrkiel, ołówek, linijka

Kokarda narodowa to biało-czerwona rozeta przypinana do odzieży na różne okazje narodowe. Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej określa symbole Polski i zasady ich prezentowania. Kokarda jest miniaturą polskiej flagi i ważne jest, który kolor jest na zewnątrz rozety, a który w środku. Herbem Polski jest biały orzeł, który znajduje się na czerwonym tle. Analogicznie w rozecie biel symbolizująca orła znajduje się w środku, a tło herbu, czyli kolor czerwony – na zewnątrz rozety.

Kokarda narodowa z krepiny:

Z brystolu wycinamy dwa kółka, o średnicy 10 cm i 3 cm. Większe kółko będzie bazą kokardy, a mniejsze jej środkiem. Ucinamy długi pasek o szerokości około 7 cm z czerwonej bibuły i krótszy, 4,5 cm, z białej. Czerwoną bibułę zaczynamy marszczyć, przyklejając stopniowo jeden brzeg paska do środka większego kółka, jak to widać na zdjęciach. Jak już zapełnimy całe kółko, ucinamy nadmiar bibuły.

To samo robimy z białą bibułą – marszczymy ją i brzeg przyklejamy stopniowo do środka kokardy na czerwoną bibułę. Następnie na środek kokardy przyklejamy małe kółko z brystolu. Jeśli podczas marszczenia bibuły kokarda straciła równy kształt koła, możemy podciąć brzegi kokardy nożyczkami, aby go wyrównać. Z obydwóch kolorów bibuły ucinamy długie wstążki i przyklejamy je pod spód kokardy tak, by odpowiednio wystawały, jak to widać na zdjęciach. Pod spodem mocujemy szpilkę lub agrafkę do przypinania.

Kokarda narodowa z kolorowego papieru:

Na czerwonej kartce rysujemy cyrklem koło o średnicy 19 cm i 6 cm – będą one mieć wspólny środek. Rysujemy na większym kole 6 średnic w taki sposób, żeby uzyskać 12 równych części. Wzdłuż każdej średnicy rysujemy takiej samej szerokości paski od obwodu koła wewnętrznego do obwodu koła zewnętrznego tak, by sąsiednie paski stykały się ze sobą na obwodzie koła mniejszego. Jest to pokazane na jednym ze zdjęć. Paski muszą mieć na całej długości taką samą szerokość. W ten sposób uzyskujemy szablon do kokardy. Na białej kartce rysujemy koła o średnicy 14,5 cm i 4,5 cm. Na tych kołach tworzymy szablon w identyczny sposób, jak szablon z czerwonej kartki. Obydwa szablony wycinamy z papieru.

Gotowe szablony do pobrania >>

Dodatkowo z białej kartki wycinamy oddzielnie kółko o średnicy 4,5 cm i wstążkę o długości 16 cm i szerokości 2 cm. Z czerwonej kartki wycinamy taką samą wstążkę. Obydwie wstążki nacinamy z jednej strony tak, by uzyskać kształt widoczny na zdjęciach.

W obydwu kołach wszystkie końce pasków musimy zagiąć do środka i przykleić na brzegu wewnętrznego koła, jak to pokazano na zdjęciu. Następnie tak przygotowane białe koło przyklejamy do przygotowanego czerwonego koła. Na to na środek przyklejamy białe kółko, a pod spód obydwie wstążki z papieru. W ten sposób otrzymujemy kokardę narodową, do której na spodzie mocujemy szpilkę lub agrafkę do przypinania.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl