6-9

Previous Next

Papier, kamień, nożyce, jaszczurka, Spock

Autor grafiki: DMacks, na licencji GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, polski opis własny

Potrzebne:

nie potrzeba rekwizytów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymyślić własną wersję lubianej gry w papier, kamień, nożyce >> czy też trudniejszej mory >>. W rzeczy samej, niektóre modyfikacje cieszą się sporą popularnością, czego przykładem jest gra dla dwóch osób papier, kamień, nożyce, jaszczurka, Spock. Poniżej zasady gry. Na umówiony sygnał (np. „raz, dwa, trzy”) szybko pokazują dłoń ułożoną w jeden z pięciu sposobów:

- rozłożoną płasko (symbol papieru),
- zwiniętą w pięść (symbol kamienia),
- z wyprostowanymi palcami wskazującym i środkowym (symbol nożyc),
- z palcami złożonymi w symbol przypominające jaszczurczy pysk (jaszczurka), oraz
- z palcami małym i serdecznym oddzielonymi od palców środkowego i wskazującego (Spock; formowany przez charakterystyczne salut z filmów serii Star Trek).

Wygrywa ten który pokazał silniejszy. W przypadku pokazania tych samych symboli następuje remis. Między symbolami zachodzą następujące relacje: nożyce tną papier papier zakrywa kamień kamień zgniata jaszczurkę jaszczurka zatruwa Spocka Spock niszczy nożyce nożyce obcinają głowę jaszczurce jaszczurka zjada papier papier obala istnienie Spocka Spock dezintegruje kamień kamień tępi nożyce Symbole tworzą dziesięć par, każdy z symboli występuje w czterech parach przy czym wygrywa w dwóch i przegrywa w pozostałych dwóch. Gra została wymyślona przez Sama Kassa i Kerena Bryla. Spopularyzowana została przez serial Teoria wielkiego podrywu (odcinek ósmy sezonu drugiego), gdzie główny bohater dr Sheldon Cooper gra w nią z dr Koothrappalim stale remisując na figurze Spocka.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl