3-5

Previous Next

Dokarmianie ptaków

Potrzebne:

pokarm dla ptaków (nasiona oleiste, nasiona zbóż, niesolona słonina, słój, smalec, orzechy i owoce: jabłka, jarzębina czy rodzynki), karmnik, poidło

Zbliża się zima. Jest to trudny okres dla ptaków zimujących w Polsce. Krótki dzień i niesprzyjające warunki pogodowe powodują, że ptaki żyjące na wolności nie są w stanie zaspokoić wystarczająco głodu. Dokarmianie zaczynamy w momencie, gdy pojawiają się pierwsze duże przymrozki i może to trwać nawet do marca. Jeśli już zaczynamy dokarmianie, musimy je kontynuować przez całą zimę, ponieważ dając raz pokarm ptakom, wpływamy na ich nawyki – gdy raz znajdą źródło pokarmu, nie będą tracić energii na poszukiwania innych źródeł.

Niestety często ptaki są dokarmiane w niewłaściwy sposób i niewłaściwym pokarmem. Duża ilość chleba powoduje u ptaków kwasicę, zespół anielskiego skrzydła i biegunki, a duża ilość soli prowadzi często do śmierci. Niebezpieczne jest też dla ptaków zjedzenie zepsutej karmy, dlatego ważne jest, by wymieniać ptakom pokarm, jeśli nie został zjedzony w całości. Groźne jest także niewłaściwe umieszczenie karmnika, to znaczy w miejscu, w którym mogą stać się łatwym łupem dla drapieżników.

Samo dokarmianie ptaków zmienia ich naturalne zachowania. Przyzwyczajają się do jednego źródła pokarmu. W momencie, gdy pojawi się gorsza pogoda i człowiek nie dostarczy pokarmu, ptaki, oczekując biernie na pożywienie, mogą umrzeć z głodu. Część ptaków zamiast odlecieć na południe zimuje. Dokarmianie osłabia populacje ptaków, gdyż ogranicza naturalną selekcja.

W związku z tym należy dokładnie rozważyć temat dokarmiania ptaków. Sam karmnik należy regularnie oczyszczać z resztek pożywienia i odchodów. Karma powinna być dostarczana regularnie, zawsze świeża i nigdy nie solona. Konstrukcja karmnika powinna zabezpieczać pokarm przed zawilgoceniem i zamarznięciem. Karmnik należy odpowiednio ustawić w takim miejscu, żeby drapieżnik nie miały dostępu do ptaków oraz żeby ptaki mogły swobodnie uciec. W mieście dobrym pomysłem jest umieszczanie karmnika nad miejscem, gdzie pod ziemią przechodzi rura ciepłownicza. Będzie tam cieplej i pożywienie pozostanie suche, niezamarznięte. Nie wolno dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować przez całą zimę. Dodatkowo w pobliżu karmnika powinno znajdować się poidło dla ptaków.

Ważny jest odpowiedni dobór pożywienia. Najlepszą karmą dla ptaków zimujących w Polsce są: nasiona oleiste, nasiona zbóż, niesolona słonina, słój lub smalec, orzechy i owoce (jabłka, jarzębina) czy rodzynki.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl