3-5

Previous Next

Huśtawka na drzewie

Potrzebne:

długi, mocny sznur lub łańcuch, stara opona lub kawałek deski na siedzisko

Aby zamontować huśtawkę na drzewie, musimy znaleźć odpowiednie drzewo z grubą gałęzią, która wytrzyma ciężar huśtającej się osoby.

Oponę można zamocować na dwa sposoby. Pierwszy polega na przywiązaniu do gałęzi jednego sznura, na którego zwisającym końcu przymocowujemy pionowo oponę. Aby się pohuśtać, przekłada się nogi przez otwór opony w środku i siedzi na niej, trzymając się jej po bokach. Można też do gałęzi przywiązać dwa sznury, w odpowiedniej odległości od siebie. Na ich zwisających końcach wiążemy oponę równolegle do ziemi.

Jeśli chodzi o deskę, można ją przewiązać jednym sznurem na środku – wtedy siada się na niej tak, by sznur był między nogami. Alternatywnie można zrobić w desce po bokach dwa otwory na sznurek i przymocować ją dwoma sznurami do gałęzi – wtedy można się huśtać, siedząc jak na tradycyjnej huśtawce na placu zabaw.

Huśtanie się jest dla dziecka przede wszystkim fajną zabawą. Samo bujanie działa uspokajająco już na najmłodsze maluchy. Wrażenie kołysania niemowlęta znają z okresu prenatalnego. Z tego samego powodu huśtanie daje też dziecku poczucie bezpieczeństwa – kojarzy się z przebywaniem w brzuchu mamy.

Huśtanie się działa rozwijająco na układ przedsionkowy, wzmacnia mięśnie ciała, wycisza emocje, wpływa na rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalny, wspomaga procesy ważne dla koncentracji uwagi i uczenia się. Układ przedsionkowy odpowiada za zmysł równowagi i koordynację ruchową. Jeśli jest sprawny, pozwala dobrze czuć własne ciało i jego relacje z otoczeniem. Więc warto mieć w pobliżu zamontowaną huśtawkę.

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl