10+

Previous Next

Pudełko z pocztówek

Potrzebne:

12 lub 14 pocztówek jednakowej wielkości, kordonki lub mulina w różnych kolorach, duża igła, klej, nożyczki, duży guzik

Wybieramy widokówki, z których chcemy zrobić szkatułkę. Jeśli ich nie mamy, możemy wykorzystać zdjęcia tej samej wielkości. Z 12 widokówek uzyskamy szkatułkę prostokątną, z 14 – w kształcie domku. Widokówki sklejamy ze sobą po dwie tak, by zdjęcie było widoczne na zewnątrz. Jeśli robimy szkatułkę prostokątną, dwie pary tak sklejonych widokówek zmniejszamy, wycinając z nich kwadrat o boku równym krótszemu bokowi widokówki. Jeśli robimy domek, obcinamy równo tylko dwa górne rogi tak, by trzy boki były długości krótszego boku widokówki. W ten sposób otrzymujemy ścianki boczne szkatułki.

Wszystkie sklejone ze sobą pary widokówek obszywamy naokoło kordonkiem lub muliną ściegiem dzierganym jak to pokazano na powyższym rysunku. Dla ciekawszego efektu każda para widokówek może zostać obszyta kordonkiem w innym kolorze. Dla ułatwienia pracy możemy najpierw zrobić dziurki za pomocą pinezki lub igły, w odległości 0,5 cm od brzegu, w odstępach co 0,5 cm. Wtedy ściegi będą równe.

Następnie w odpowiedni sposób zszywamy wszystkie obszyte pary widokówek ściegiem na okrętkę, łapiąc tylko za same nitki przy brzegu widokówek. W przypadku szkatułki prostokątnej pokrywkę przyszywamy tylko przy jednym dłuższym boku. W przypadku pudełka w kształcie domku dwie pary pocztówek służących jako daszek zszywamy razem wzdłuż jednego, dłuższego boku. Następnie jedną część daszku przyszywamy do szkatułki na stałe, a druga zostaje nie przyszyta jako pokrywka do otwierania szkatułki. Do otwieranej pokrywki można przymocować zrobioną z kordonka pętelkę, a na szkatułce przyszyć w odpowiednim miejscu ładny ozdobny guzik. Otrzymamy w ten sposób zapięcie szkatułki.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl