6-9

Previous Next

Bransoletka z muliny

Potrzebne:

mulina lub kordonki lub nici, agrafka

W bardzo prosty sposób możemy samodzielnie wykonać piękne bransoletki z muliny. Jeśli nie mamy muliny, możemy złożyć kilkukrotnie (6–8 razy) zwykłą nitkę – będzie trochę więcej pracy, ale efekt osiągniemy taki sam. Możemy robić bransoletki dowolnej długości i szerokości, odpowiednio dobierając liczbę nitek w jednym rzędzie. Po zrobieniu bransolety końce nitek splatamy w ozdobne warkoczyki, za pomocą których możemy potem zawiązać bransoletę na ręce.

Poniżej znajduje się opis wykonania węzła w prawo i w lewo. Dobrze jest poćwiczyć najpierw same węzły, żeby równomiernie je zaciskać – potem możemy je rozwiązać. Jak już poćwiczymy, możemy zrobić na początek proste wzory. Na dole zamieszczamy opis wykonania dwóch prostych wzorów – skośnych pasów i jodełki.

Węzeł w prawo:

Sposób wiązania węzła w prawo pokazuje rysunek schematyczny. Potrzebujemy dwóch nitek, na rysunku są to nitki pomarańczowa i zielona. Nitką pomarańczową wiążemy węzeł na nitce zielonej. Nitka zielona musi być cały czas napięta. Formujemy pętelkę (rys. b) – nitka pomarańczowa oplata napiętą nitkę zieloną. Na nitce pomarańczowej jest zaznaczony fragment kolorem ciemniejszym – jest to część, która idzie pod spodem, pod częścią jasną. Pętelkę mocno dociskamy, jednak mocniej napięta musi być nitka zielona. W ten sposób otrzymujemy pół węzła w prawo (rys. c). Formujemy drugą część węzła, oplatając nitką pomarańczową napiętą nitkę zieloną (rys. d). Tak samo mocno dociskamy i otrzymujemy węzeł wiązany w prawo (rys. e). Pomarańczowa nitka ustawia się po prawej stronie.

Węzeł w lewo:

Sposób wiązania węzła w lewo pokazuje rysunek schematyczny. Potrzebujemy dwóch nitek, na rysunku są to nitki pomarańczowa i zielona. Nitką pomarańczową wiążemy węzeł na nitce zielonej, ale tym razem nitka pomarańczowa jest po prawej stronie. Nitka zielona musi być cały czas napięta. Formujemy pętelkę (rys. b) – nitka pomarańczowa oplata napiętą nitkę zieloną. Na nitce pomarańczowej jest zaznaczony fragment kolorem ciemniejszym – jest to część, która idzie pod spodem, pod częścią jasną. Pętelkę mocno dociskamy, jednak mocniej napięta musi być nitka zielona. W ten sposób otrzymujemy pół węzła w lewo (rys. c). Formujemy drugą część węzła, oplatając nitką pomarańczową napiętą nitkę zieloną (rys. d). Tak samo mocno dociskamy i otrzymujemy węzeł wiązany w lewo (rys. e). Pomarańczowa nitka ustawia się po lewej stronie.

Skośne pasy:

Jest to najprostszy wzór i warto zacząć właśnie od niego. Tutaj jest robiony tylko węzeł w prawo, co pozwala wyćwiczyć wiązanie kształtnych węzłów. Bransoleta robiona w ten sposób lubi się skręcać. Jeśli węzły robimy dokładnie, czyli jedną nitkę dobrze napinamy, a drugą starannie dociągamy do końca węzeł, to bransoleta nie skręci się. Gdyby jednak tak się stało, to po skończeniu możemy ją rozprasować żelazkiem z parą (nie za mocno nagrzanym) lub zwilżyć i wilgotną zawiązać na szklance lub innym okrągłym przedmiocie, i pozostawić do wyschnięcia. Przygotowujemy siedem różnokolorowych kawałków muliny (tak jak na rysunku, ale możemy dać mniej lub więcej kawałków, wtedy uzyskamy odpowiednio węższą lub szerszą bransoletę) o długości około 100–130 cm (w zależności od tego, jak długa ma być bransoleta). Końce z jednej strony wiążemy w supeł i dla wygody przypinamy agrafką na przykład do spodni lub do fotela, uważając, by nie zaciągnąć w nich nitek. Na rysunku każda kropka odpowiada jednemu całemu węzłowi w prawo. Zaczynamy od węzła pierwszego, który robimy nitką pierwszą znajdującą się po lewej stronie – zieloną na granatowej (rys. a). Po zrobieniu węzła zielona nitka znajduje się między granatową a czerwoną nitką. Drugi węzeł robimy tą samą nitką zieloną na napiętej nitce czerwonej (rys. b). Następne węzły robimy tak samo, aż zielona nitka znajdzie się po prawej stronie za żółtą nitką (rys. f). W ten sposób otrzymujemy pierwszy rządek zielonych węzłów. Po lewej stronie znajduje się granatowa nitka i to z niej teraz będziemy robić węzły w taki sam sposób, by uzyskać granatowy rządek węzłów (rys. g–l). Następnie powtarzamy wszystko aż do uzyskania pożądanej długości. W taki sam sposób możemy zrobić pasy w drugą stronę, ale robimy węzły w lewo i zaczynamy od prawej strony.

Jodełka:

Do wykonania jodełki takiej, jak na rysunku potrzebujemy po dwa kawałki muliny w trzech różnych kolorach (kolorów może być dowolna ilość). W tym wzorze wiążemy węzły i w prawo i w lewo. Najpierw z lewej strony zieloną nitką wiążemy dwa węzły w prawo – na granatowej i czerwonej nitce (rys. a–b). Potem z prawej strony zieloną nitką wiążemy dwa węzły w lewo na granatowej i czerwonej nitce (rys. c–d). W ten sposób obydwie zielone nitki znajdą się w środku pomiędzy czerwonymi nitkami. Z nich robimy jeden węzeł w prawo lub w lewo (rys. e). Otrzymamy w ten sposób skośny rządek zielonych węzłów. Kolejny rządek robimy z granatowych nitek, następny z czerwonych. Środkowe węzły dobrze jest robić na przemian, czyli jeśli środkowy węzeł zielony jest węzłem w prawo, to granatowy zróbmy w lewo, czerwony w prawo itd.

Jak już umiemy wykonywać najprostsze wzory, możemy samodzielnie projektować inne wzory lub korzystać z gotowych.

Zapisz

Wszystkie prawa zastrzeżone 2017© zabawyzdzieckiem.pl