Potrzebne:
kartki do rysowania, kredki świecowe
W rozwoju każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy rodzic zastanawia się, czy może ono podjąć pierwsze próby rysowania. W wielu przypadkach roczne dzieci są już na to gotowe. Niektóre dzieci jednak nie wykazują zainteresowania tym tematem nawet do trzeciego roku życia. Do pierwszych prób najbardziej nadają się kredki świecowe, ponieważ są miękkie, mocno napigmentowane i nietoksyczne, bezpieczne dla dziecka. Da się także uformować je w inny kształt, atrakcyjniejszy czy też łatwiejszy do trzymania. Wystarczy kilka podstawowych kolorów.
Na początku dziecko nie przytrzymuje kartki jedną ręką, więc dobrze jest przykleić kartkę do stolika lub do podłogi taśmą malarską lub opatrunkową. Na początku możemy tylko pokazać dziecku, co się robi z kredką – że zostawia ślad na papierze. Dziecko będzie próbowało zrobić to samo. Pierwsze rysunki to zwykle nieporadne krzywe, kropki, kreski. Dziecko próbuje chwytać kredkę różnymi sposobami.
Potem możemy pokazać dziecku rysowanie konkretnych kształtów. Narysujmy mu koło, kwadrat, potem buzię, słońce, domek, kwiatek. Dziecko lubi oglądać, jak rysuje rodzic. Potem może próbować go naśladować. Z wiekiem dziecko rysuje coraz więcej, zaczyna interesować się kolorowankami, stara się odwzorować konkretne kształty, postacie, auta. Z czasem możemy proponować dziecku konkretny temat, czyli poprosić, żeby narysowało na przykład rodzinę, dom, las czy zwierzę.
Dziecko poprzez rysunek pokazuje swoją psychikę, emocje. Bardzo często psychologowie oceniają stan psychiczny dziecka poprzez rysunek, najczęściej przedstawiający rodzinę.